Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Tatry

Tatry

Dolina tatrzańska, drogowskaz, za nim jezioro.
Szacowany czas przebycia: 09:00
Skala trudności: Dla zaawansowanych
Długość szlaku: 13 km
Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale
Piesza wędrówka z Doliny Roztoki do Morskiego Oka
Piesza wędrówka z Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich, przez Świstówkę do Morskiego Oka
1) Dojazd samochodem lub autobusem do Polany Palenicy Białczańskiej, asfaltową drogą dochodzi się do Wodogrzmotów Mickiewicza (45 minut). Dalej droga biegnie wzdłuż potoku Roztoka, którą podchodzi się ku górze. Po minięciu polany Nowa Roztoka wychodzi się ponad górną granicę lasu. Ścieżką dochodzi się do Doliny Pięciu Stawów Polskich do schroniska, idąc dalej dochodzi się do największego w Tatrach wodospadu, nazwanego Wielką Siklawą. Potok Roztoka wypływa z Wielkiego Stawu Polskiego, i w tym miejscu spada z liczącego 70 m progu. Ścieżka prowadzi do schroniska (1672 m n.p.m.).

2) Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (2:10 godz.), zostało zbudowane w 1953 r. w stylu neozakopiańskim, liczy około 100 miejsc, prowadzone jest przez góralską rodzinę Krzeptowskich.
Dolina Pięciu Stawów położona jest w całości ponad górną granicą lasu, a najwyższy staw Zadni Staw leży na wysokości 1890 m n.p.m.
Po wyjściu ze schroniska podchodzi się pod górę odsłoniętym zboczem z widokiem na Dolinę Roztoki.

3) Świstówka (1855 m n.p.m.) to kolejne widokowe miejsce na trasie z jednej strony Dolina Pięciu Stawów Polskich i Roztoki, a z drugiej panorama najwyższych szczytów Tatr.

4) Następnie kamiennym chodnikiem schodzi się w dół do kotła wypełnionego skalnym rumowiskiem, stamtąd znowu w górę wiedzie szlak na Wolarnię, z której jest unikalny widok na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Z Wolarni w dół dochodzi się do Doliny Rybiego Potoku, w której położone jest największe w Tatrach jezioro - Morskie Oko, które ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Następnie dochodzi się do schroniska w Morskim Oku (1:40 godz.). Obecne schronisko to dwa budynki, jeden to tzw. Stare Schronisko, które pełni rolę noclegowni i dysponuje 43 miejscami noclegowymi, jest to najstarsze istniejące schronisko w Tatrach Polskich, a jego początki sięgają 1874 roku. Drugi budynek to tzw. Nowe Schronisko (1410 m n.p.m.), w którym można zjeść ciepłe posiłki, zakupić pamiątki, a dla turystów chcących skorzystać z noclegów przygotowane są pokoje 3-, 4-, 5- i 6-osobowe, w sumie 36 miejsc. Do Polany Palenicy Białczańskiej wraca się asfaltową drogą (2:30 godz.).

Obiekty na trasie