Po lipnickich drogach, dróżkach i bezdrożach

Panorama Lipnicy Wielkiej z lotu ptaka, na pierwszym planie murowany kościół św. Łukasza Ewangelisty, na horyzoncie Babia Góra
Gmina Lipnica Wielka to miejsce, gdzie można odpocząć od wielkomiejskiego gwaru, pośpiechu i codziennych problemów. Z jednej strony przytulona jest do Królowej Beskidów – Babiej Góry. Stopiona z jej pięknem, naturalnością, ale i twardością i hardością, tworzy wspólnie z nią harmonijną całość. Dolną częścią dotyka tafli jeziora orawskiego, dzięki czemu często skąpana jest w srebrnej mgle.

Złożona z dwóch urokliwych miejscowości: Lipnicy Wielkiej oraz Kiczor (najmłodszej z orawskich wiosek). Prawie połowa terenu gminy to lasy, co świadczy o bogactwie przyrodniczym, malowniczości, zdrowym powietrzu, pięknie i spokoju tego miejsca. Przybywających w te strony turystów powitają gościnni i serdeczni mieszkańcy dbający o żywą orawską kulturę. Ci, którzy są spragnieni obcowania z naturą i pieszych wędrówek, tu – w bezpośrednim sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego – znajdą przepięknie położone lasy i polany, widoki zapierające dech w piersi, rwące górskie potoki, zapachy i owoce lasu.

 

Najważniejsze atrakcje z terenu gminy Lipnica Wielka zebrano w przewodniku „Po lipnickich drogach, dróżkach i bezdrożach” wydanym przez Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie, który można obejrzeć w postaci pliku PDF. Wybrano 17 obiektów i miejsc z serca Orawy, które na pewno warto odwiedzić. W przewodniku znajdują się informacje między innymi o Jeziorze Orawskim, Babiej Górze, Grubej Jodle będącej pomnikiem przyrody, źródłach siarczkowych, zabytkowym kościele pw. św. Łukasza Ewangelisty i dzwonnicach. Teksty do przewodnika opracowała pani Karolina Kowalczyk.

Okładka przewodnika

Warto odwiedzić ten barwny region pogranicza Polsko-Słowackiego. Lipnica Wielka czeka na odkrycie!

 


 

Planer podróży

Stwórz własną trasę turystyczną w 3 prostych krokach:
Określ
termin
Podaj środek
transportu
 
 

Powiązane treści