Psie zaprzęgi

Psi zaprzęg
Arktyka, noc polarna i psie zaprzęgi – oto marzenie niejednego z nas o zimowej przygodzie. Tylko my, psi zaprzęg i przestrzeń. Nie trzeba udawać się na północ, aby zakosztować tych wrażeń… Przejażdżki psim zaprzęgiem od kilku lat cieszą się dużym powodzeniem wśród turystów.

Z atrakcji tej skorzystać mogą nie tylko dorośli, ale także najmłodsi. W ofercie firm są krótkie przejażdżki po wyznaczonym terenie (okrąg o długości około 200 m) przeznaczone głównie dla dzieci jak i osób chętnych do nauki powożeniem psim zaprzęgiem; dłuższe przejażdżki około 2 km, z możliwością powożenia zaprzęgiem, wyprawy psim zaprzęgiem (także etap nocny); cani cross - bieganie z psami w specjalnych pasach biodrowych i uprzężach (zarówno dla dorosłych jak i dzieci); jak i dogtrekking - piesze wyprawy z psami w specjalnych pasach biodrowych i uprzężach po malowniczych okolicach.

Dzięki wyprawom psim zaprzęgiem można przeżyć niesamowite przygody w towarzystwie indywidualnych psich osobowości, ale też jest to znakomita forma dogoterapii, zarówno dla starszych jak i tych najmłodszych.

Wystarczy wybrać się na południe Małopolski w okolice stolicy polskich gór. Działają tam dwie firmy specjalizujące się w dyscyplinach sportów zaprzęgowych. Pierwsza z nich FUN DOG oferuje przejażdżki psim zaprzęgiem w Witowie pomiędzy Doliną Chochołowską a Kościeliską na Polanie Biały Potok. W Kościelisku działa Wataha Tatry – organizują eventy różnego rodzaju skupione wokół psich powozów. Można skorzystać również z dogtrekking’u, czyli trekking’u z psem na podłożu o różnym ukształtowaniu. Na północ od Zakopanego na Orawie działa Ośrodek Sportu Psich Zaprzęgów I Dogoterapii w Podwilku. Mają oni do zaoferowania przejażdżki psim zaprzęgiem w każdych warunkach zarówno dla dzieci, rodzin jak i dla firmowych grup integracyjnych z zakończeniem przygody przy ognisku lub w indiańskim tipi. Nieco dalej na wschód w Beskidzie Wyspowym funkcjonują Śnieżne Psy, dzięki którym poczujecie co to dreszcz emocji. Będziecie mieli możliwość doświadczyć przejażdżki zaprzęgiem ciągniętym przez psy ras Siberian Husky, Samoyed oraz rzadko spotykane u nas rosyjskie Łajki Jakuckie. Dodatkowo możecie skorzystać z dogtrekking’u i canicross’u. Psie sporty zaprzęgowe można uprawiać również w Limanowej. Firma SKYLOS ma w ofercie wycieczki psim zaprzęgiem dla dzieci wraz z rodzicami latem i zimą korzystając z wózka trójkołowego czy sań. Oprócz tego również bikejoring (kolarstwo z psem), dogtrekking oraz canicross.