Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanatorium „Inhalatorium” Szczawnica

Sanatorium „Inhalatorium” Szczawnica

Duży, murowany budynek z napisem INHALATORIUM, z pięcioma wysokimi oknami i wysokimi jak okna filarami. Po prawej i lewej stronie dwupiętrowe budynki z tarasami na drugim piętrze. Wejście do budynku po wysokich dwubiegowych schodach z barierkami po wewnętrznych stronach, z dzielącą je wysoką podmurówką obłożoną kamieniem. Po bokach i za budynkiem rosną wysokie drzewa.

ul. Park Górny 2, 34-460 Szczawnica Region turystyczny: Pieniny i Spisz

tel. +48 185400423
tel. +48 185400438
tel. +48 662199770
Budynek zdrojowy o pięknej zabytkowej architekturze, usytuowany w Parku Górnym, wybudował z własnych funduszy właściciel uzdrowiska Adam Stadnicki.

Za twórcę uzdrowiska uważany jest Józef Szalay, który w 1839 roku przejął Szczawnicę po swoim ojcu i to on wzniósł pierwsze budynki zdrojowe. W 1876 roku przekazał uzdrowisko krakowskiej Akademii Umiejętności a które w 1909 roku kupił hrabia Adam Stadnicki. W latach 30-tych XX wieku wzrosło zainteresowanie Szczawnicą. Adam Stadnicki podróżował po europejskich kurortach w których poznawał nowoczesne techniki lecznicze. Po powrocie  rozbudowywał i unowocześniał uzdrowisko i w latach 1934–1936 roku, na miejscu jednego z najstarszych w Polsce domów zdrojowych „Zamek”, wybudował nowoczesne inhalatorium projektu Stanisława Dziewolskiego, właściciela Krościenka nad Dunajcem. Zainstalowano w nim nowoczesne wyposażenie, pierwsze w Polsce komory pneumatyczne (ciśnieniowe), wspomagające leczenie astmy oskrzelowej i rozedmy płuc oraz urządzenia inhalacyjne niemieckiej firmy „Inhabad” z Berlina. Meble przywieziono z warszawskiej pracowni „Jarnuszkiewicz i spółka” i stolarni w Nawojowej, instalację wodociągową wykonała firma „Kumer i Torba” z Rabki. W czasie II wojny światowej na strychu sanatorium znajdował się tajny skład broni i amunicji. Przed planowanym wysadzeniem budynku przez Niemców, do którego nie doszło, jego pracownicy pod koniec wojny ukryli cenne wyposażenie. W 1948 roku sanatorium upaństwowiono, w 2005 roku zreprywatyzowano. Dziś należy do Przedsiębiorstwa „Uzdrowisko Szczawnica”. To okazały modernistyczny budynek o białej fasadzie, otoczony parkowymi modrzewiami i magnoliami. W głównym holu obiektu wmurowano tablicę upamiętniającą Adama Stadnickiego.

Obecnie Sanatorium "Inhalatorium" w Szczawnicy realizuje profile lecznicze: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, astma oskrzelowa, schorzenia układu ruchu, choroby reumatyczne. 
Oferta zabiegów: balneologiczne, z zakresu fizykoterapii, wodolecznicze, z zakresu kinezyterapii, światłolecznictwa, inhalacje lekowe.

 


Powiązane treści