Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Rozesłania Świętych Apostołów Gruszów

Kościół Rozesłania Świętych Apostołów Gruszów

Drewniany kościół z kwadratową wieżą i dachem krytym gontem, z prezbiterium na niewielkiej kamiennej podmurówce. Wokół trawa i chodnik prowadzący do bramy wejściowej w ogrodzeniu otaczającym teren świątyni. Na około rosną wysokie drzewa. Niebo częściowo zachmurzone.

Gruszów 136, 32-414 Gruszów Region turystyczny: Pogórza

Kościół wzniesiono w pierwszej połowie XVI stulecia. Architektura świątyni stanowi ciekawy przykład późnogotyckiego budownictwa drewnianego Małopolski. Mimo późniejszych przekształceń i ingerencji w strukturę budowli, świątynia zachowała swój pierwotny charakter.

Kościół w Gruszowie znajduje się na niewielkim wzniesieniu w centrum miejscowości. Jest późnogotycką świątynią, wzniesioną w konstrukcji zrębowej, pokrytą gontem i blachą (daszek wieży). Wieża o pochyłych ścianach posiada izbicę z ozdobną koronką wycinaną w deskach szalunku. Świątynia przykryta jest dwuspadowym gontowym dachem. Ściany zewnętrzne zostały obite pionowym deskowaniem. Warto nadmienić, iż w strukturze więźby dachowej zachowały się szesnastowieczne ciesielskie znaki montażowe poświadczające czas powstania. Mają one formę ciętego w strukturze drewna kwadratu. W XVIII wieku od strony północnej do kościoła dobudowano boczną kaplicę.

W wyposażeniu wnętrza zachowały się elementy barokowe. Eklektyczny ołtarz główny pochodzi z wieku XIX – znajdują się w nim między innymi figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz świętych Filipa i Andrzeja Apostołów. Warto zwrócić uwagę na malowane stacje Drogi Krzyżowej z przełomu XVIII i XIX wieku oraz neobarokową ambonę.

Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej

Będąc w okolicy warto zwiedzić dwory w: Raciechowicach, Bojańczycach, Mierzniu, Czasławiu, drewniany kościół w Raciechowicach (obiekt SAD) oraz Pustelnię w Krzesławicach Podkarmieniu (obiekt SAD).


Powiązane treści