Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Marc Chagall "Opowieści biblijne" wystawa w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów Gorlice

Marc Chagall "Opowieści biblijne" wystawa w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów Gorlice

Po lewej alejka z kamieni, za nią krzewy i drzewa. Na wprost jasny, murowany, dwukondygnacyjny budynek ze stromym dachem, z dobudowanym po lewej stronie wąskim parterowym gmachem. Przed nim trawnik i po prawej kwitnące drzewo magnolii. Niebo bezchmurne.

ul. Walerego Wróblewskiego 10A, 38-300 Gorlice

tel. +48 183535618
Data i godzina rozpoczęcia: czwartek, 16 stycznia 2025 18:00
Data i godzina zakończenia: niedziela, 23 lutego 2025 15:00
Organizator: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
ul. Walerego Wróblewskiego 10A, 38-300 Gorlice
Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach zaprasza w czwartek 16 stycznia o godz. 18:00 na uroczysty wernisaż wystawy Marca Chagalla. Wystawa będzie prezentowana do 23 lutego 2025.

Marc Chagall był artystą, którego pełne, wyniosłe i ponadczasowe prace sprawiły, że jego nazwisko znalazło się na czele świata sztuki, a tematyka jego kompozycji rozciągała się od odniesień do romansów po Biblię. "Od wczesnej młodości fascynowała mnie Biblia. Zawsze wydawało mi się, że jest to największe źródło poezji wszech czasów. Od tego czasu szukam tej refleksji w życiu i w sztuce. Biblia jest jak echo natury i tę tajemnicę starałem się przekazać" (Marc Chagall).


Pod wieloletnim wpływem religii, wiosną 1931 roku, Marc Chagall udał się do Ziemi Świętej, co stało się doświadczeniem zmieniającym jego życie zarówno pod względem duchowym, jak i twórczym. Jako jeden z owoców tej podróży powstała seria zatytułowana „Rysunki do Biblii” składająca się z 24 kolorowych litografii ilustrujących opowieści biblijne, której prace zostały odbite na prasach Atelier Mourlot w Paryżu w latach 1958-1960.


Inspiracją dla tych prac była nie tylko wizyta w Ziemi Świętej, ale także jego własne dzieciństwo w Rosji. W książce „Marc Chagall: The Graphic Works” biograf Chagalla, Franz Meyer, stwierdza: „Związki Chagalla z Biblią są doprawdy bardzo głębokie; formy, które zaludniają jego (biblijny) świat, są częścią jego własnego życia wewnętrznego, częścią żywego dziedzictwa żydowskiego, a zatem są archetypami większego, bardziej intensywnego świata”.
 


Powiązane treści