Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Orla Perć

Orla Perć

Fragment szlaku Orla Perć w Żlebie Kulczyńskiego. Na prawie pionowym skalnym szlaku umocowane łańcuchy i kotwy. Grupa turystów w kaskach, z plecakami i w odpowiednim ubiorze wspina się w górę. Z prawej strony jeden turysta odpoczywa i podziwia widoki. Najbliższe skały pokryte porostami. Poniżej szlak zasnuwa mgła.

Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

Orla Perć to najtrudniejszy i niezwykle widokowy szlak górski po polskiej stronie Tatr. Do jego przejścia potrzeba dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania. Jednak wysiłek i trudności szlaku wynagrodzone są widokami, które pozostają w pamięci na długie lata.

Orla Perć to znakowany czerwonymi znakami najdłuższy graniowy szlak górski w Tatrach Wysokich liczący ponad 4 kilometry (sam szlak, bez dojścia). Poprowadzony jest po stokach, graniach, przełęczach i szczytach tatrzańskich. Jest to najdłuższy i najtrudniejszy szlak Tatr, a więc najtrudniejszy szlak w całej Polsce. Wznosi się na wysokości ponad 2000 metrów n.p.m. Na szlaku zainstalowane są klamry, łańcuchy i dwie drabinki ułatwiające pokonywanie szlaku. Wiele fragmentów Orlej Perci wystawiona jest na ekspozycje, czyli widoki na otwartą przestrzeń ze skalnej półki, grani czy komina skalnego. Ponadto wyjątkowym momentem jest przekroczenie przepaści (ubezpieczone łańcuchem).

Pomysł na stworzenie szlaku Orlej Perci powstał na początku XX wieku z inicjatywy Franciszka Henryka Nowickiego. Szlak został wytyczony przez Towarzystwo Tatrzańskie oraz pasjonata górskiego księdza Walentego Gadowskiego, który osobiście pomagał w wytyczeniu trasy z pomocą Jakuba Gąsienicy Wawrytki i Klimka Bachledy. Czerwony szlak powstał w latach 1903 – 1906, natomiast trasy dojściowe w latach 1904 – 1912.

Szlak nie pozostał niezmienny od swego powstania. W okresie międzywojennym zamknięto odcinek od Krzyżnego do Polany nad Wołoszynem, gdzie wprowadzono ścisłą ochronę przyrody. Modyfikacjom objęto też fragment w obrębie Buczynowych Turni, gdyż nie prowadzi już przez Wielką i Małą Buczynową Turnię, lecz pod nimi. Stan zabezpieczeń na Orlej Perci jest stale monitorowany, a uszkodzone kotwy czy łańcuchy są wymieniane na bieżąco. Ponadto w 2023 roku po raz pierwszy od powstania szlaku wymieniono słynną 8 – metrową stalową drabinkę, która przez 120 lat służyła turystom schodzącym poniżej Zamarłej Turni na Kozią Przełęcz. Nowa ze stalową liną do asekuracji jest szersza i ma gęściej rozmieszczone stopnie.

Orla Perć w większości jest szlakiem jednokierunkowym, dlatego jeśli turysta zdecyduje się na wejście nie może zawrócić (wiele wypadków na szlaku miało miejsce podczas mijania się turystów). W Tatrach Wysokich pogoda jest kapryśna, dlatego należy przygotować się na każde warunki, zabrać ze sobą kask, rękawiczki do wspinaczki, odpowiednie obuwie oraz wodę i prowiant.

Przebieg szlaku: Zawrat – Mały Kozi Wierch – Kozia Przełęcz – Kozie Czuby – Kozi Wierch – Buczynowa Strażnica – Żleb Kulczyńskiego – Skrajna Sieczkowa Turnia – Zadni Granat – Pośredni Granat – Skrajny Granat – Krzyżne. Najlepszymi punktami wypadowymi są schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej (szlaki: niebieski na Zawrat, żółty na Kozią Przełęcz, czarny przez Żleb Kulczyńskiego, zielony na Zadni Granat, żółty na Skrajny Granat oraz na Krzyżne) i schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (szlaki: niebieski na Zawrat, żółty na Kozią Przełęcz, czarny na Kozi Wierch, żółty na Krzyżne).

Początkującym wędrowcom górskim oraz osobom z lękiem wysokości odradza się wybieranie tego szlaku! To szlak dla doświadczonych i obytych w skalnym terenie turystów wymagający odporności na ekspozycję – kiedy jest mokro i ślisko jest śmiertelnie niebezpieczny, w zimie wymaga przygotowania wspinaczkowego, umiejętności asekuracji i odpowiedniego sprzętu!