Punkt Informacji Turystycznej Czorsztyn
ul. Drohojowskich 7, 34-440 Czorsztyn
tel. +48 603133283
Jezioro Czorsztyńskie, malowniczo wciśnięte między Pieniny i Gorce, powstało poprzez spiętrzenie wód Dunajca (po wybudowaniu w nieodległej Niedzicy zapory wodnej). Jego wody wciąż skrywają pozostałości dawnych miejscowości (ich mieszkańcy zamieszkali na terenach wyżej położonych), a pamiątką po nich – znajdującą się na północnym brzegu Jeziora, na Półwyspie Stylchyn – jest uroczy skansen. Osada Czorsztyn Kluszkowce ukazuje domy z miejscowości pochłoniętych przez wody jeziora (Maniowy, Kluszkowce, Czorsztyn).
W tych miejscach, gdzie brzegi jeziora, są łatwo dostępne, powstały plaże, kąpieliska oraz przystanie wodne z dobrą infrastrukturą. Można więc nie tylko plażować, ale także żeglować, nurkować, pływać, a także wybrać się na rejs statkiem.
Co jeszcze? Koniecznie trzeba wspiąć się na wulkaniczną górę Wdżar (słynie nie tylko z urzekających panoram Tatr, Pienin, Gorców i jeziora, ale również z anomalii magnetycznych i wariujących kompasów), przemierzyć cudownej urody szlaki Pienińskiego Parku Narodowego, a także zdobyć dwa górujące nad jeziorem zamki – w Czorsztynie i Niedzicy. W czorsztyńskiej warowni, zwanej pięknie Wronin, ponoć wciąż kryją się bezcenne skarby… Z kolei niedzicką fortecę nawiedza duch pięknej inkaskiej księżniczki – Uminy. Rowerzystów z pewnością zachwycą panoramy, które można podziwiać z trasy VeloCzorsztyn, uchodzącej za jedną z najpiękniejszych ścieżek rowerowych w Polsce.
Wiele z wymienionych wyżej atrakcji wchodzi w skład ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” – wyjątkowej sieci obiektów i miejsc doliny Dunajca, Pienin, Gorców, Podhala i Spiszu – pielęgnującego i prezentującego lokalne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowo-historyczne.
Punkt Informacji Turystycznej w Czorsztynie to również miejsce, w którym uzyskamy mnóstwo praktycznych informacji, otrzymamy bezpłatne – w kilku wersjach językowych – przewodniki, foldery, ulotki, mapy i plany, a także podpowiedzi najciekawszych tras i miejsc. Jak wszystkie PIT i on współpracuje z lokalnymi, regionalnymi i krajowymi instytucjami. Jego pracownicy dysponują fachową wiedzą nie tylko o zabytkach, szlakach, atrakcjach i wydarzeniach, ale także zdradzą trochę fascynujących lokalnych tajemnic. Podpowiedzą też, gdzie można tradycyjnie smacznie zjeść i wygodnie się przespać.
Sporo informacji o tym, co i gdzie zobaczyć, można odnaleźć także na stronie internetowej. Tam też odnajdziemy bazę obiektów noclegowych, informacje o atrakcjach, szlakach, zabytkach, przyrodzie, aktualnych wydarzeniach.