Punkt Informacji Turystycznej Tuchów
ul. Chopina 10, 33-170 Tuchów
Region turystyczny: Tarnów i okolice
Obecnie jest to również prężnie rozwijający się ośrodek winiarstwa w Małopolsce. Wszystko za sprawą doskonałych warunków klimatycznych oraz lokalizacji w najcieplejszym polskim regionie (niedaleko jest przecież Tarnów, który został uznany polskim biegunem ciepła). Nic więc dziwnego, że co roku w sierpniu odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Wina Tuchovinifest.
Tuchów to miasto, które znajduje się na pielgrzymkowych szlakach. Pątnicy przybywają do sanktuarium z wizerunkiem słynącego z łask obrazu Matki Boskiej Tuchowskiej. Warto zajrzeć także do kościoła świętego Jakuba, skąd pochodzi – znajdujący się w Muzeum Narodowym w Krakowie – unikatowy XV-wieczny tryptyk z Tuchowa zwany także „Świętą rozmową z Tuchowa”. Ziemia tuchowska to również piękne cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej, amfiteatr miejski z zabytkową altaną, budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz skansen pszczelarski. Warto wspomnieć i o tuchowskim Rynku bowiem zachował układ urbanistyczny z czasów lokacji.
A okolica? To kraina winem i miodem płynąca, piękna oraz malownicza, obfitująca w urokliwe, naturalne krajobrazy, często zamknięte w obszarach chronionych, z bogactwem wyjątkowych zabytków i niezwykle atrakcyjnych przestrzeni, a wszystko to w anturażu uroczego Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego.
Aby dowiedzieć się, co istotnego dzieje się na Ziemi Tuchowskiej, od razu wybierzmy się do Punktu Informacji Turystycznej. Tu otrzymamy najaktualniejsze informacje, „zdobędziemy” bezpłatne – w kilku wersjach językowych – przewodniki, foldery, ulotki, mapy i plany, a kompetentni pracownicy opowiedzą nam o lokalnych i regionalnych atrakcjach, zabytkach, szlakach i wydarzeniach oraz podpowiedzą, gdzie można smacznie zjeść i wygodnie przenocować. PIT współpracuje z lokalnymi, regionalnymi i krajowymi instytucjami.
Punkt Informacji Turystycznej w Tuchowie prowadzi Domu Kultury w Tuchowie. PIT należy do Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.