Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Wieża Ratuszowa Muzeum Kraków

Wieża Ratuszowa Muzeum Kraków

Na wprost wysoka, kwadratowa wieża z zegarem pod wieżyczką z sygnaturką. Obok po prawej długi budynek z arkadowymi podcieniami, z wykuszami na dachu i za nimi wąski budynek. Wokoło płyta rynku. Stoją przy niej na około wysokie budynki w zabudowie szeregowej. Z tyłu dwie wysokie, nierówne wieże kościoła na tle czerwonych chmur na niebie po zachodzie słońca.

Rynek Główny 1, 31-000 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124264334
tel. +48 126192335
Gotycka wieża z cegły i kamienia ma siedemdziesiąt metrów wysokości. Góruje nad płytą Rynku Głównego. Jest pozostałością po zburzonym w 1820 roku ratuszu. Wiodą do niej schody, u których ustawiono dwa charakterystyczne posągi lwów. Wewnątrz mieści się muzeum.

Pierwsza wzmianka o architektonicznym symbolu władzy i prestiżu politycznego Krakowa pochodzi z 1316 roku. W średniowieczu i XVI wieku budowla była rozbudowywana. Sala na pierwszym piętrze, należy do najpiękniejszych wnętrz gotyckich w Krakowie. Dawniej służyła za skarbiec, dzisiaj zwiedzający mogą podziwiać w niej znaki kamieniarskie zwane gmerkami, pochodzące z 1444 roku. Sala drugiego piętra, najwyższa z sal, otoczona jest kamiennymi ławkami, tu także mieści się drewniany ganek. Z pomieszczeń na trzecim piętrze wieży rozciąga się widok na Rynek i panoramę Krakowa. Jeśli po schodach wejdziemy na kolejną kondygnację, będziemy mogli obejrzeć precyzyjny mechanizm zegara, który jest sterowany falą radiową, gwarantującą dokładny czas, zgodny z atomowym wzorcem. Na koniec zostają podziemia Wieży Ratuszowej. Przed laty mieściła się w nich słynna Piwnica Świdnicka, w której rada miejska sprzedawała piwo i wino. Za murami piwnicy mieściły się lochy i katownia, gdzie kat miejski sprawował swoje powinności. Dziś, w podziemiach wieży ma swoją siedzibę teatralna Scena pod Ratuszem.  


Powiązane treści