Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Czchów

Czchów

Po prawej budynki z podcieniami stojące wzdłuż przy brukowanej ulicy. Od ulicy prowadzą do nich schody - są położone ponad poziomem ulicy. Po prawej na trawniku choinka. Przed budynkami na dole kilka zaparkowanych samochodów. Na niebie pierzaste chmury.

32-860 Czchów Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 146843188
tel. +48 605832815
Miasto lokowane na prawie magdeburskim przez króla Kazimierza Wielkiego w 1355 roku. Rozwijało się ze względu na położenie na szlaku handlowym na Węgry. Było siedzibą sądu ziemskiego i kasztelanii, a jego największy rozwój zanotowano w XV i XVI wieku. Czchów, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, posiadał wodociągi i kanalizację.

Malowniczo położony nad Dunajcem Czchów, będący jednym z najstarszych miast Małopolski, może poszczycić się bogatą historią i wspaniałymi zabytkami, które świadczą o jego dawnej pozycji i bogactwie. Powierzchnia Czchowa to zaledwie 14 kilometrów kwadratowych. Zabudowa Czchowa dawniej zdominowana była przez drewniane, zrębowe domy, kryte dachami z podcieniami i okapami. Z tej dawnej zabudowy pozostały w Czchowie jedynie pojedyncze domostwa, tylko na rynku zachowała ona zwarty charakter. Ciekawostką jest istnienie pod powierzchnią rynku do 1987 roku sieci kanałów i wodociągów wybudowanych w XVI wieku. 

Po pożarze w 1946 roku część budynków przy rynku została zrekonstruowana: są to murowane szczytowe budynki z podcieniami. Na środku rynku wznosił się niegdyś ratusz, rozebrany w XVIII wieku. Urokliwy czchowski ryneczek zdobi rzeźba świętego Floriana. Została ona ufundowana przez mieszkańców, aby święty ochraniał ich przed ogniem i klęskami. U jego stóp wmurowana jest kamienna rzeźba lwa pochodząca prawdopodobnie z nieistniejącego już kościoła romańskiego. Z lwem tym związana jest legenda, według której „jedynie ktoś, kto spotkał w swoim życiu prawdziwą miłość, może go obudzić”. Drugą rzeźbą na rynku w Czchowie jest średniowieczna, drewniana figura świętego Jana Nepomucena. Atrakcją turystyczną Czchowa jest także gotycka baszta wartownicza z pierwszej połowy XIV wieku, która jest pozostałością po dawnym zamku oraz gotycki kościół.

Zamek w Czchowie zwany Basztą to główna atrakcja i wizytówka miasta Czchów. Niedawno zrekonstruowana budowla przyciąga turystów z całej Polski. W otoczeniu zamku komponuje się idealnie szlak militarno-historyczny. W różnych miejscach wzgórza zamkowego postawiono militaria z okresu średniowiecza (dźwig do oblewania smołą, drabiny szturmowe), nowożytności (moździerz regimentowy, armata oblężnicza na lawecie) oraz II wojny światowej (CKM-y na stanowiskach, armata dywizyjna D-44 85mm). Na szczycie znajduje się krzyż postawiony z okazji 1000-lecia chrztu Polski, ławki, tablica informacyjna oraz schron bojowy.

Czchów słynie z pięknych krajobrazów. Widokowe perełki możemy znaleźć na Kozieńcu skąd widać Tatry. Na południe od miasta rozlewa się Jezioro Czchowskie, które łączy się od południa z rozległym Jeziorem Rożnowskim

W Czchowie znajduje się również cmentarz wojenny z I wojny światowej. 

Nieopodal Czchowa znajduje się miejscowość Wytrzyszczka, gdzie góruje nad Jeziorem Czchowskim Zamek Tropsztyn. W Wytrzyszczce można przepłynąć promem do miejscowości Tropie.


Powiązane treści