Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” Nowy Wiśnicz

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” Nowy Wiśnicz

Dworek z ładnym ogrodzie.

Stary Wiśnicz 278, 32-720 Nowy Wiśnicz Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 146128347
Niewielki, drewniany dworek Koryznówka, to po obiektach w Krakowie i Krzesławicach, trzecie w kraju muzeum wielkiego malarza Jana Matejki, które zostało założone w domu, w którym kiedyś często bywał.

To podmiejski dwór letniskowy, dwutraktowy z gankiem, konstrukcji zrębowej, kryty gontowym, czterospadowym dachem. Budynek, wzniesiony przez Leonarda Serafińskiego w latach 50-tych XIX wieku w pobliżu zamku w Wiśniczu i od czasu budowy pozostający w rękach Serafińskich, zachował pierwotny wygląd i wyposażenie. 


Jan Matejko często przyjeżdżał tu do Joanny i Leonarda Serafińskich, spotykał się z przyjaciółmi z lat szkolnych i narzeczoną Teodorą, młodszą siostrą Joanny. Rodzina Serafińskich przez kilka pokoleń opiekowała się pamiątkami po malarzu, w okresie międzywojennym udostępniano je okolicznościowo. W czasie II wojny światowej Ludmiła i Tomasz Serafińscy prowadzili w dworze działalność konspiracyjną i ukrywali poszukiwane przez hitlerowców osoby, między innymi Witolda Pileckiego, po ucieczce z obozu w Auschwitz. W 2008 roku przed muzeum odsłonięto jego tablicę pamiątkową. 


Po wojnie Tomasz Serafiński sezonowo udostępniał zwiedzającym pamiątki i wnętrza dworu. W 1976 roku rozpoczęto remont budynku, a w 1981 roku staraniem właścicieli otwarto muzeum, które w 1985 roku zostało oddziałem Muzeum Okręgowego. Muzeum mieści się od frontu w saloniku i w gabinecie Stanisławy Serafińskiej, autorki pamiętnika poświęconego Matejce. W skład ekspozycji wchodzą meble i sprzęty z XVIII–XIX wieku, obrazy, szkice i rysunki (w tym portrety Giebułtowskich i karykatury mieszkańców dworu) oraz fortepian Matejki i inne związane z nim przedmioty. Dworek otacza ogród z ulami i pasącymi się końmi.


Powiązane treści