Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Gospodarstwo ekologiczno-edukacyjne „Pszczółki” Niezwojowice

Gospodarstwo ekologiczno-edukacyjne „Pszczółki” Niezwojowice

Kwitnące maki, za nimi wolnostojący biały piętrowy dom otoczony zielenią

Niezwojowice 23, Pałecznica Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 660431061
Gospodarstwo ekologiczno-edukacyjne „Pszczółki” położone jest w północnej Małopolsce, w zacisznym i uroczym zakątku wsi Niezwojowice, w sąsiedztwie malowniczych stawów rybnych.

Gospodarstwo ekologiczno-edukacyjne „Pszczółki” położone jest w północnej Małopolsce, w zacisznym i uroczym zakątku wsi Niezwojowice, w sąsiedztwie malowniczych stawów rybnych. „Pszczółki” to miejsce, gdzie historia, dawne zwyczaje i wyśmienita kuchnia tworzą doskonałe trio. Gospodarz wita w stroju kosyniera spod Racławic, Gospodynie zapraszają na pyszne domowe „rogaliki Danusi” i do królestwa ziół, owoców i warzyw. W starym dworku można zobaczyć jedyną w Polsce makietę Bitwy Racławickiej, która przybliży zmagania wojenne i zwycięską bitwę Tadeusza Kościuszki. Makietę tworzy 300 figurek żołnierzy rosyjskich i chłopów, misternie wykonanych w drzewie lipowym. W Izbie Regionalnej znajduje się galeria obrazów, a w niej dwanaście ksiąg „Pana Tadeusza”, ale można odkryć też księgę trzynastą. „Pszczółki” – pierwsze w Polsce Muzeum Edukacji Pszczółki – dostarcza również niezapomnianych wrażeń podczas warsztatów pszczelarskich. Pod okiem pszczelarzy poznamy nie tylko narzędzia i sprzęty pasieczne, ale także podejrzymy przez  szklaną ścianę ula życie i pracę rodziny pszczelej. Wokół domu rozciąga się duży, piękny ogród z aleją lipową, drzewami owocowymi, kwiatami i ziołami, prezentujący się różnokolorowo i niepowtarzalnie niemal o każdej porze roku. W sezonie można tu wędzić śliwki lub kisić kapustę, wiosną samemu pozyskać sok z brzozy, latem w gospodarstwie zbiera się lipę na pyszną herbatkę, a zimą drze pierze. Tylko tu powraca się do tradycji plecenia wianków po Bożym Ciele, połączonej z potańcówką. W Eko-sklepie Gościom oferowany jest duży wybór lokalnych pamiątek oraz świeżych produktów ekologicznych.
Gospodarstwo „Pszczółka” posiada tytuł Laureata festiwalu „Smaki Małopolski” za gęsinę i szarlotkę.

„Małopolska Pszczółka”


W gospodarstwie „Pszczółka” odkryją Państwo fascynujący, tajemniczy świat pszczół. Tak jak w dawnych czasach jest tu barć na lipie, ale i szklany ul edukacyjny, pozwalający Gościom z bezpiecznego miejsca podglądać życie rodziny pszczelej. Zlokalizowana w Muzeum Edukacji Izba Regionalna z dawnymi wiejskimi sprzętami przenosi w odległe klimaty polskiej wsi. W wiejskiej klasie można posiedzieć w szkolnej ławce z początku XIX wieku, a także nauczyć się pisać gęsim piórem.
Wyborna kuchnia z tradycyjnymi potrawami jak: gęś biesiadna, szarlotka z jabłkami, oparta jest na ekologicznych produktach z własnego ogrodu lub okolicznych gospodarstw. Na warsztatach, przy barwnych opowieściach Gospodarzy, w zależności od pory roku można poznać tajniki kiszenia kapusty, suszenia śliw, drzeć pióra czy uczestniczyć w przygotowaniu przetworów na zimę.

W ramach pobytu Gospodarze zapewniają dodatkowe atrakcje:
• zwiedzanie Izby Regionalnej, nauka pisania gęsim piórem
(2 godz.),
• zwiedzanie ogrodu ziołowo – kwiatowego, nabycie wiedzy na
temat właściwości i stosowania ziół (2 godz.),
• obserwacja pracy pszczół w szklanym ulu (1 godz.).
Program realizowany jest dla minimum 6 osób.


Gospodarstwo „Pszczółka” należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Propozycje programów edukacyjnych wynikają z profilu gospodarstwa oraz pasji Gospodarzy. Propozycje obejmują pokazy i warsztaty aktywnie angażujące zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Szczegółowe programy dostępne są na stronie www.
Dla grup zorganizowanych (20 – 50 osób) czas zwiedzania Zagrody
Edukacyjnej wynosi 2 lub 4 godz.
Godziny zwiedzania zagrody: 10, 12, 14, 16, 18.


Istnieje możliwość negocjacji ceny i modyfikacji programów.


Powiązane treści