Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem Nowy Targ

Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem Nowy Targ

Wysokie trawy, za nimi po środku fragment błotnistej ścieżki. Po lewo trzy wysokie pnie drzew i gałęzie niższych drzew z liśćmi. Na wprost więcej pni wysokich drzew i wśród nich krzewy i trawa. Po prawej wysoki krzew i niskie białe kwiatki.

Nowy Targ Region turystyczny: Tatry i Podhale

To jedno z niewielu miejsc, gdzie można podziwiać torfowiska i to z widokiem na piękną panoramę Tatr. Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem w Nowym Targu to dziś jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych na Podhalu.

Dlaczego Bór na Czerwonem? Nazwa rezerwatu pochodzi od glonu zygonium ericetorum, którego plecha jesienią przybiera mocny czerwony kolor. Nowotarski bór należy do pierwszych obszarów leśnych w Polsce objętych ochroną. Już w 1925 roku dostrzeżono unikalny charakter kompleksu leśnego tworząc rezerwat przyrody obejmujący ochroną 2 ha torfowiska wysokiego. W związku z intensywnymi pracami wydobywczymi torfu, które zagrażały bytowi torfowiska, postanowiono w latach 50-tych XX wieku rozszerzyć obszar ochronny rezerwatu do 8 ha, a w kolejnych latach do ponad 114 ha. Jednym z występujących tu glonów jest wstężnica, która po wyschnięciu jesienią uzyskuje kolor ciemnoczerwony.

Czym jest torf? Torf jest zaliczany do skał osadowych powstałych w wyniku niepełnego rozkładu szczątków roślinnych w wierzchniej warstwie gleby w warunkach długotrwałego lub też całkowitego podtopienia. Złoża torfu przyrastają niezwykle wolno, około 1-1,5 mm rocznie i to przy zachowaniu odpowiednich warunków. Przez stulecia torf był używany w celach gospodarczych, głównie jako nawóz oraz opał. Znalazł również zastosowanie w lecznictwie jako borowiny i dodatek do różnego rodzaju medykamentów. Przez teren rezerwatu została wytyczona niezwykle interesująca ścieżka edukacyjna, przybliżająca turystom ten mało znany, ale jakże piękny fragment Podhala. Platforma widokowa mieszcząca się z na jej końcu pozwala podziwiać panoramę Tatr i Gorców, ale przede wszystkim niezwykły i malowniczy krajobraz torfowiska.

Bór na Czerwonem został włączony w Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000 (PLC120003), a od 9 maja 2018 roku znalazł się na liście Ramsarskiej - obszarów mokradłowych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym.

Łatwy dojazd, bliskie sąsiedztwo miasta, bogata infrastruktura otaczająca rezerwat, sąsiedztwo rowerowego Szlaku Wokół Tatr oraz przygotowane trasy narciarstwa biegowego dopełniają obrazu atrakcyjności miejsca, w którym co warto podkreślić jest także miejsce dla szkół, ponieważ pracownicy nadleśnictwa (po uprzednim umówieniu się) prowadzą zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych.

 


Powiązane treści