Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Duży, piętrowy budynek schroniska na Polanie Chochołowskiej z kamienną elewacją, wielu turystów na tarasie schroniska

Dolina Chochołowska, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182070510
tel. +48 660144510
Schronisko jest świetną bazą do wypadów w Tatry Zachodnie – leży na wysokości 1146 m. n.p.m. na Polanie Chochołowskiej w Dolinie Chochołowskiej, największej dolinie w polskich Tatrach, która najpiękniej wygląda wiosną, kiedy kwitną krokusy, a na halach rozpoczyna się wypas owiec. Porośnięta lasem świerkowym z domieszką buka, jodły i reliktowej sosny zwyczajnej, z bielejącymi turniami i trawiastymi graniami mieni się przepiękną mozaiką barw i kolorów również jesienią. Ostoja dzikich zwierząt, która latem staje się największą góralską wsią w Tatrach – za sprawą kulturowego wypasu owiec, pasterskich szałasów i bacówek, w których królują wówczas oscypki, bundz i żentyca.

To tutaj, w ulubionej przez świętego Jana Pawła II Dolinie Chochołowskiej w jego ukochanych Tatrach powstał pierwszy Szlak Papieski w Polsce – oznaczyli go górale w 1983 roku na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Tatrach i wycieczki żółtym szlakiem od Schroniska na Polanie Chochołowskiej do Doliny Jarząbczej podczas drugiej pielgrzymki Papieża do ojczyzny (1983 rok). Pobyt ten upamiętnia tablica pamiątkową przy wejściu do Schroniska. W Schronisku znajduje się również rzeźba – podarunek dla Papieża od Lecha Wałęsy, mieści się Papieski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej z wystawą upamiętniającą spotkanie Papieża z Lechem Wałęsą podczas pamiętnej papieskiej pielgrzymki 1863 roku.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej imienia Jana Pawła II jest największym schroniskiem w Tatrach Polskich – oferuje 121 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 6 i 14-osobowych, zarówno z łazienką czy umywalką, jak i bez tych udogodnień (nie udziela miejsc noclegowych na podłodze). Posiada świetlicę, TV, internet, przechowalnię nart/rowerów/bagażu, kuchnię turystyczną i suszarnię ubrań. W dyżurce okresowo dyżurują ratownicy TOPR. Restauracja podaje smaczne, świeże, domowe potrawy, a jej specjalnością jest pstrąg z patelni, kotlet chochołowski i deser chochołowski.

Pierwsze schronisko wybudowane zostało na południowym krańcu Polany Chochołowskiej przez Warszawski Klub Narciarski w latach 1930 – 1932. W styczniu 1945 roku spalone zostało przez Niemców. Kolejnym był budynek w rejonie Wyżniej Bramy Chochołowskiej funkcjonujący najpierw jako schronisko rodziny Blaszyńskich, w 1973 roku przejęty przez Tatrzański Park Narodowy, dziś służący za leśniczówkę. Obecny budynek Schroniska wykorzystujący motywy regionalne został wybudowany w latach 1951 – 1953. Na potrzeby Schroniska w 1958 roku uruchomiono na Chochołowskim Potoku niedużą elektrownię wodną. Dla upamiętnienia akcji ratunkowej TOPR z 11 – 12 lutego 1945 roku (przetransportowanie rannych partyzantów ze Skrajnego Salatyna) wmurowano na ścianie Schroniska tablicę pamiątkową. Pamiątkową tablicą na ścianie Schroniska upamiętniono także próbę startu balonu Gwiazda Polski na Polanie Chochołowskiej w październiku 1938 roku.

Do Doliny Chochołowskiej można dojechać samochodem oraz licznie kursującymi busami z Zakopanego – drogą prowadzącą do płatnego parkingu na Siwej Polanie. Stąd Dolina jest zamknięta dla ruchu pojazdów – można ją zwiedzać jedynie pieszo, kolejką „Rakoń” (kursuje co pół godziny do Polany Huciska), góralską bryczką (do samego Schroniska na Polanie Chochołowskiej), czy też rowerem (działa wypożyczalnia, a rowerami można dojechać do leśniczówki).

W związku z planowanym remontem, Schronisko nie przyjmuje rezerwacji na okres 15.11.2024 rok – 06.01.2025 rok.

Będąc w Schronisku warto odwiedzić położoną nieopodal pod lasem na górnym skraju Polany Chochołowskiej drewnianą Kaplicę świętego Jana Chrzciciela w stylu góralskim z niemalowanych desek, krytą czarnymi, drewnianymi gontami – wybudowaną na potrzeby kultowego serialu „Janosik”, którą potem poświęcono, aby służyła wiernym w sezonie turystycznym, często nowożeńcom, no i góralom tłumnie przybywającym tutaj na góralską pasterkę.


Powiązane treści