Do źródeł w rytmie eko

Fontanna w parku zdrojowym
Woda to prawdziwy skarb natury – dla nas, bo dzięki odpowiedniemu nawodnieniu nasze organizmy funkcjonują prawidłowo i jesteśmy zdrowi, ale także dla Małopolski! To właśnie ten region posiada największą liczbę źródeł wód leczniczych, mineralnych i źródlanych. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, który posiada tak bogate złoża wszystkich istniejących typów wód mineralnych i leczniczych. Dzięki temu wyjątkowemu bogactwu w Małopolsce powstały liczne uzdrowiska, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kuracjuszy i pozwalają wielu osobom odzyskać zdrowie lub utrzymać dobrą formę fizyczną.

Kilka słów o samych wodach…

Ciekawostką jest, że statystycznie, co trzecia butelka wody mineralnej na sklepowej półce pochodzi z Małopolski. Wody mają bardzo zróżnicowany skład chemiczny i proporcje poszczególnych składników. Ze względu na geologiczne uwarunkowania posiadają dwutlenek węgla i dużą zawartość wapnia i magnezu – biopierwiastków, które są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Małopolskie wody nie tylko nawadniają, ale także suplementują, a nawet odpowiednio spożywane pomagają leczyć różne schorzenia lub łagodzą ich objawy. Rozróżniamy: wody lecznicze, o wysokich stężeniach niektórych substancji, które wspomagają leczenie, mineralne (nisko, średnio i wysoko mineralizowane, o różnym poziomie wysycenia CO2), służą nawadnianiu i suplementacji w zależności od potrzeb organizmu, a także źródlane, które mają najmniej składników mineralnych i można je spożywać bez względu na ograniczania dietetyczne. Małopolska, a szczególnie rejon Doliny Popradu – to prawdziwe zagłębie balneologiczne. Istnieje tam wiele ujęć, źródeł, gdzie można napełnić własne pojemniki, unikając tym samym zakupu wody w butelkach PET. Warto zwiedzić okolicę  rowerem, podążając Rowerowym Szlakiem Wód Mineralnych. Pamiętajmy - jeśli kupujecie wodę butelkowaną – sięgajcie po tą w szklanych opakowaniach. Matka natura będzie Wam za to wdzięczna!

Lecznicze wody mineralne

Wypoczynek w uzdrowiskach…

Podróżując w rytmie eko, warto zatrzymać się w małopolskich uzdrowiskach, którym sławę przyniosły złoża wód o wyjątkowych właściwościach. Położone w atrakcyjnych przyrodniczo terenach leczą również wyjątkowym mikroklimatem. Przebywając w uzdrowiskach warto również zwiedzić okoliczne atrakcje turystyczne, jak też wybrać się na wycieczkę po górskich szlakach lub na przejażdżkę rowerem. Uzdrowiska są fantastyczną bazą wypadową dla ekowycieczek w teren.

Pijalnia wody Piwniczna

Większość z 10 małopolskich uzdrowisk położona jest w terenach górskich, ale jedno z nich zlokalizowane jest na obrzeżach Krakowa – w Swoszowicach. Wyjątkowe właściwości miejscowych wód  wykorzystywanych do kąpieli leczniczych są niemal na wyciągnięcie ręki mieszkańców stolicy Małopolski. Leczy się tu choroby ortopedyczne, reumatologiczne i skórne. Odwiedzając uzdrowisko można odpocząć też w pięknym Parku Zdrojowym. Nieopodal Krakowa w legendarnej Kopalni Soli w Wieliczce również mieści się uzdrowisko. Tutejsze solanki stosowane są do wytwarzania tzw. areozolu solnego w tężni, inhalacji, zabiegów fizjoterapeutycznych oraz produkcji kosmetyków.

Chyba najbardziej popularnym uzdrowiskiem znanym od lat jest Krynica Zdrój. Tutejsze wody: Jan, Zuber, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny wspomagają leczenie wielu schorzeń dzięki bezpośredniemu spożyciu lub leczniczym kąpielom. W XIX wieku znany balneolog, Józef Dietl przyczynił się do szybkiego rozwoju uzdrowiska, powstało wówczas wiele obiektów uzdrowiskowych. Krynica dzięki swojej sławie i pięknemu położeniu w sercu Beskidu Sądeckiego stała się również centrum kulturalnym i gospodarczym, jednak nie straciła nic ze swojego wyjątkowego klimatu.

Krynica z lotu ptaka

Kolejnym cenionym uzdrowiskiem w naszym regionie jest Szczawnica, położona pomiędzy Beskidem Sądeckim, a Pieninami. To miejsce zawdzięcza wodzie swoją nazwę… Okolica jest bowiem bardzo bogata w wody kwaśne – szczawy i to właśnie od nich pochodzi nazwa miejscowości. Nie mogli się im oprzeć Henryk Sienkiewich, Stanisław Wyspiański, Jan Matejko i Aleksander Fredro, więc także i my powinniśmy koniecznie ich spróbować. Do Szczawnicy należy się udać szczególnie, gdy mamy problemy z dolegliwościami górnych i dolnych dróg oddechowych, problemami laryngologicznymi, pourazowymi i otyłością. Przebywając w Szczawnicy warto skorzystać ze spływu łodziami flisackimi po rzece Dunajec, wybrać się do Wąwozu Homole oraz piesze wędrówki szlakami Pienin.

Budynki zdrojowe Szczawnicy

Najbardziej znanym górskim uzdrowiskiem dla dzieci jest Rabka-Zdrój, która położona jest u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego w dolinie rzeki Raby. Z oferty uzdrowiska mogą korzystać również osoby dorosłe. Rabczańskie źródła solankowe popularne są już od wielu stuleci. Woda służy przede wszystkim do kąpieli i inhalacji, a także zasilania tężni solankowej. Pomaga w chorobach pulmonologicznych, kardiologicznych, reumatologicznych, skórnych a także nadciśnieniu, cukrzycy i otyłości.  Na bazie solanek powstają także naturalne kosmetyki. Rabka to również doskonała baza wypadowa na ekowycieczki w Gorce i Beskid Wyspowy. W okolicy uzdrowiska znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić podczas pobytu. Godne polecenia są: Muzeum Górali i Zbójników, Muzeum im. Władysława Orkana, czy Teatr Lalek „Rabcio”.

Figura słonia przy fontannie

W prawdziwym zagłębiu małopolskich wód mineralnych – Dolinie Popradu - położone są 3 kolejne uzdrowiska - Muszyna Zdrój, Żegiestów Zdrój i Piwniczna Zdrój. To lokalizacje nieco bardziej kameralne, służą wyciszeniu z dala od tłumów i relaksowi. Ukojenie znajdą tam osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, trawiennego oraz zachorzenia reumatologiczne i endokrynologiczne.

Położone w Beskidzie Niskim Uzdrowisko Wapienne, to jedyne tego typu miejsce w polskich Karpatach wykorzystujące w balneoterapii wody siarczkowe do kąpieli leczniczych. Wód o kobiecych nazwach: Kamila i Helena można próbować w miejscowej pijalni uzdrowiskowej. Również w Beskidzie Niskim znajduje się Uzdrowisko Wysowa Zdrój. Wzmianki o tutejszych wodach mineralnych pochodzą już z XVII w. Ich różnorodność związana jest z krążeniem wody pomiędzy naprzemiennie ułożonymi warstwami piaskowców i łupków, gdzie nasycają się one minerałami. Leczą szerokie spektrum chorób, w tym choroby układu pokarmowego, układu moczowego, oraz  dolegliwości metaboliczne. Wyjątkowa okolica, mikroklimat i  sielskość beskidzkiego krajobrazu sprawia, że można tu doskonale wypocząć i przy okazji poznawać ciekawą historię, kulturę i tradycje tych ziem.

Pijalnia w Wysowej

Rozgrzewająca moc wód termalnych Podhala…

Jeszcze jednym wodnym skarbem Małopolski, o którym nie możemy zapomnieć podczas ekowędrówek są wody termalne wydobywane z głębi ziemi na Podhalu. Kąpiel w ciepłych wodach termalnych nie tylko przynosi relaks i odprężenie, ale dzięki wysokiej zawartości minerałów świetnie wpływa na nasze zdrowie i kondycję skóry. Skład wód termalnych z Podhala jest bardzo zróżnicowany i wspomaga leczenie wielu schorzeń. Jednak bez względu na to jaką termę wybierzemy każda kąpiel obniży w nas poziom stresu i przywróci równowagę psychofizyczną. Najbardziej znane termy znajdziemy, w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Chochołowie oraz w Szflarach . Warto odwiedzać je poza sezonem, wtedy z pewnością odpoczniemy w bardziej kameralnej atmosferze.

Basen termalny

Podczas ekopodróży po Małopolsce dbajmy o nasze zdrowie i korzystajmy odpowiedzialnie z tego co ofiaruje nam matka natura.

Jeśli chcecie zaplanować swoje jesienne wycieczki uwzględniając w nich małopolskie uzdrowiska przewodniki „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko” podpowiedzą Wam co warto zobaczyć w okolicy i jak aktywnie spędzić czas.

Pamiętajcie – woda to skarb!


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści