guideU - przewodnik w Twoim smartfonie

Obwarzanki krakowskie na tle Sukiennic
Pewnie wielu z nas pamięta jak 2016 roku mijaliśmy setki jeśli nie tysiące osób wpatrzonych w swe telefony komórkowe. Był to efekt mody polowania na Pokemony. Bardzo możliwe, że znów będziemy obserwować podobne obrazki w najbliższym czasie, a wszystko za sprawą aplikacji guideU i inicjatywy małopolskich (choć nie tylko) przewodników. guideU to platforma, która pozwala w prosty sposób tworzyć trasy turystyczne, które są później dostępne dla turystów w smartfonie.

Aplikacją w kryzys

Covid 19 uderzył w bardzo wiele grup zawodowych a jedną z najbardziej poszkodowanych są przewodnicy turystyczni. Mateusz Tomaszczyk, krakowski przewodnik z wieloletnim doświadczeniem, tak opisuje sytuację swojego środowiska: Z dnia na dzień straciliśmy źródło naszego utrzymania. Naszymi klientami były głównie zorganizowane grupy, a wiadomo jak jest z grupowaniem w świetle covidowych restrykcji. Oprócz kwestii finansowych dochodzą te emocjonalne. Opowiadanie o Krakowie jest moją pasją, wiele wysiłku wkładam w to, aby przemycać w moich historiach ciekawostki niedostępne w Wikipedii.  Nagle sytuacja zmusiła mnie do szukania alternatyw.

Tuż przed wybuchem pandemii z Mateuszem skontaktowali się przedstawiciele guideU, aby opowiedzieć o swoim pomyśle. Od razu mi się spodobał, początkowo traktowałem go jako dodatek do mojej działalności. Pandemia sprawiła, że mój kontakt z turystami w większym stopniu przeniósł się do aplikacji. Cieszę się, że moje opowieści wciąż są dostępne dla tych, którzy chcą zwiedzać moje ukochane miasto - dodaje Mateusz.

 

Jak zostać cyfrowym turystą?

Aplikacja guideU dostępna jest w App Store i Google Play. Po jej ściągnięciu wystarczy wskazać miasto lub region, który chcemy zwiedzać i wtedy pojawią się nam dostępne trasy. Zależy nam na tym, aby turyści mieli jak największy wybór dostosowany do ich potrzeb. W naszej aplikacji znajdziemy popularne atrakcje typu Sukiennice czy Kazimierz, ale również mniej oczywiste trasy np. Śladem krakowskich masonów czy Spacer….w chmurach czyli trasa po ojcowskim Parku Narodowym, skonstruowana tak, że przy odrobinie szczęścia nasza wędrówka będzie w chmurach nie tylko z nazwy – opowiada Maciek jeden ze współtwórców aplikacji.

Kiedy wybierzemy już interesującą nas trasę, wystarczy dokonać zakupu w aplikacji. Ceny aktualnie wahają się w przedziale 5,00-30 zł, a z zakupów korzystać może nie tylko właściciel smartfona ale również towarzyszący mu członkowie rodziny czy znajomi. Następnie wszystko jest już proste, guideU poprowadzi Cię do poszczególnych atrakcji, a kiedy będziesz u celu  możesz wysłuchać opowieści nagranej przez przewodnika lub przeczytać transkrypcję nagrania.

logo

 

Zostań turystą we własnym mieście

Pandemia bardzo wpłynęła na branżę turystyczną. Jedną z oznak tego wpływu jest trend staycation, czyli spędzanie czasu wolnego w najbliższej okolicy. Tu również aplikacja guideU wychodzi naprzeciw tym którzy, chcą odkryć na nowo swoją okolicę. Aby zwiedzać i poznawać nowe miejsca, wcale nie musimy wyjeżdżać. Nawet miasto, w którym mieszkamy od lat kryje przed nami wiele tajemnic. Jesteśmy pewni, że mieszkańcy Krakowa dzięki naszym przewodnikom spędzą ciekawie czas w grodzie Kraka. Pomogą w tym trasy poświęcone mniej popularnym historiom o regionie, ale też tryb grywalizacji łączący zwiedzanie z rywalizacją, idealny dla rodzin z dziećmi. Przykładowo możemy podążać szlakiem duchów, zjaw i alchemików poznając niekonwencjonalne historie i  legendy o mieście.  Do każdego punktu przypisane są zadania, które musimy wykonać aby przejść do kolejnego punktu – opowiadają twórcy aplikacji.

Przykładowe trasy z Małopolski? Polecamy Kraków - Stare Miasto po "krakowsku", Dawno temu na żydowskim Kazimierzu... czy właśnie Szlakiem duchów, zjaw i alchemików w dawnym Krakowie.

To co, telefony w dłoń i w drogę?.

baner