Uczta na Jurze dobiegła końca …

Sarmacka armata
W ciepłych promieniach wrześniowego słońca, w miniony weekend, tysiące sympatyków Jury ucztowało i doskonale bawiło się podczas trzeciej edycji Juromanii – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

To niezwykłe święto organizowane w ponad 20 lokalizacjach przez Województwo Małopolskie i Śląskie rozpoczęło się już w piątkowe popołudnie i trwało nieprzerwanie do niedzieli. Uroczysta inauguracja na Zamku w Olsztynie z koncertem muzyki filmowej, nocne zwiedzanie zamku Tenczyn w Rudnie w blasku pochodni i w towarzystwie teatru ognia poprzedzające pokaz kina plenerowego na zamkowym dziedzińcu, niecodzienna, nocna wizyta w jurajskich jaskiniach oraz Rajd Świetlika po Pustyni Błędowskiej to tylko niektóre atrakcje piątkowego popołudnia, które wprowadziły uczestników w doskonały nastrój i świąteczną atmosferę.

Sobota i niedziela obfitowały w liczne rekonstrukcje historyczne, pokazy oręża, walki rycerskie, prezentacje tańców dworskich. Każdy, kto odwiedzał jurajskie zamki bez trudu mógł poczuć się jakby podróżował w czasie. Przy akompaniamencie muzyki dawnej i wystrzałów broni czarnoprochowej uczestnicy delektowali się lokalnymi przysmakami, produktami regionalnymi i daniami przyrządzonymi na podstawie średniowiecznych receptur. Dla zwiedzających swoje podwoje otworzyły miejsca na co dzień niedostępne, a te dobrze znane, przygotowały niecodzienne atrakcje. Nie zabrakło propozycji dla aktywnych, rajdy, rodzinne zmagania sportowe, spacery z przewodnikami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Liczne warsztaty, pokazy, prelekcje, zajęcia edukacyjne wzbogaciły program tegorocznego wydarzenia. Dzięki nim, Juromania to święto, w którym nie tylko można czynnie uczestniczyć, ale poczuć je wszystkimi zmysłami.

W oczekiwaniu na kolejną edycję Juromanii nie pozostaje nic innego jak wyruszyć na jurajskie szlaki, odwiedzić Zamki na Szlaku Orlich Gniazd, podziwiać wyjątkowe krajobrazy, a także pieszo przemierzać leśne ścieżki.

Warto również śledzić stronę wydarzenia Juromania oraz profile Juromanii na Facebooku
i Instagramie w poszukiwaniu wspomnień z tegorocznej edycji oraz informacji na temat kolejnych odsłon wydarzenia.

Multimedia