Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Schronisko PTTK Hala Krupowa

Schronisko PTTK Hala Krupowa

Widok spod gałęzi drzewa na schronisko na Hali Krupowej przy którym na ławkach odpoczywają turyści. Budynek dwupiętrowy ze stromym dachem. Za budynkiem las mieszany. Wokół trawa, po lewej niżej łąka z kwitnącymi kwiatami. Dalej widok na dolinę i góry pod zachmurzonym niebem.

Sidzina 625, 34-236 Sidzina Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa

tel. +48 184475005
tel. +48 607033997
Schronisko wbrew swojej nazwie, nie leży na Hali Krupowej, a na dawnej hali pasterskiej polanie Sidzińskie Pasionki, na wysokości 1152 m n.p.m. w Paśmie Policy (część Pasma Babiogórskiego), na granicy Beskidu Żywieckiego i Makowskiego. W okolicy biegnie Główny Szlak Karpacki prowadzący przez Halę Krupową z Beskidu Śląskiego aż w Bieszczady, gęsta sieć szlaków turystycznych i atrakcyjnych ścieżek rowerowych, w tym historyczna ścieżka przemytnicza Tabakowy Chodnik. Z południowych okien schroniska roztacza się malownicza panorama Tatr i Orawy, a rozległe okoliczne lasy pełne są czarnych jagód, malin i grzybów.

Pierwsze schronisko nazywane „Pod Policą” (z uwagi na położenie schroniska w Babiogórskim Paśmie Policy) powstało w 1935 r. z inicjatywy Gminy Sidzina oraz oddziałów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Jordanowie i Łodzi. Budową schroniska kierował prof. Kazimierz Sosnowski. Hitlerowcy spalili je w 1944 r. Odbudowa schroniska, prowadzona przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, została zakończona w 1955 r. Od tego roku schronisko nosi imię Kazimierza Sosnowskiego. Na przełomie lat 80. i 90. zostało gruntownie wyremontowane i przebudowane.

Schronisko to drewniany, jednopiętrowy budynek w stylu góralskim. Udostępnia 38 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4 i wieloosobowych ze wspólnymi sanitariatami (na piętrze i w piwnicy; jeden pokój 2 – osobowy posiada własną toaletę) i centralnym ogrzewaniem. Bufet i przytulna jadalnia z dużym, kamiennym kominkiem na parterze serwują wyśmienitą, domową kuchnię opartą na lokalnych przysmakach. Można tutaj wypożyczyć rakiety śnieżne. W schronisku swoją bazę ma Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Na budynku schroniska znajdują się tablice pamiątkowe: jedna poświęcona oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej „Huta – Podgórze”, który stacjonował w latach 1943 – 1945 w rejonie Policy i Babiej Góry, druga poświęcona Janowi Pawłowi II, który 9 września 1978 r. jako kardynał Karol Wojtyła był tutaj na swej ostatniej wycieczce górskiej przed wyjazdem na konklawe do Rzymu, gdzie wybrano go papieżem.

Do schroniska można dojść z Babiej Góry, Bystrej Podhalańskiej, Jordanowa, Juszczyna, Kojszówki, Osielca, Sidziny, Skawicy, Zawoi, Zubrzycy Górnej, Przełęczy: Bory i Krowiarki, schronisk: na Markowych Szczawinach, Przełęczy Opaczne, Luboniu Wielkim, Starych Wierchach i Turbaczu.


Powiązane treści