XXX Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184482600
Data i godzina zakończenia: piątek, 15 listopada 2024 19:00
W dniu 8 listopada o godzinie 19:00 w MCK SOKÓŁ w sali im. Lucjana Lipińskiego odbędzie się spektakl z okazji 732. rocznicy lokacji Nowego Sącza będzie spektakl poświęcony Przemysławowi Gintrowskiemu „Przesłuchanie człowieka”. Spektakl jest próbą teatralnego odzwierciedlenia jego postaci. Przemysław Gintrowski był kompozytorem, twórcą muzyki filmowej, piosenkarzem ale też inżynierem i nauczycielem. Urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim, zmarł 20 października 2012 roku w Warszawie.
Debiutował w 1976 na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką Epitafium dla Sergiusza Jesienina. Niedługo później, w 1979, wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli trio i przygotowali program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka programu, „Mury” stała się nieformalnym hymnem Solidarności. Jako kompozytor muzyki filmowej stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów i seriali (m.in. do serialu Zmiennicy).
Życie codzienne Gintrowskiego było całkowicie podporządkowane działalności podziemnej. Jego utwory nagrywane nielegalnie wydawane były w drugim obiegu. Przygotowany przez niego autorski spektakl „Kamienie” nigdy nie został wystawiony. Zrealizował go w okrojonej formie jako koncert. Ostatni koncert Przemysława Gintrowskiego „Przystanek historia”, odbył się 1 marca 2012 roku w Centrum Edukacyjnym IPN w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W 2016 roku z inicjatywy rodziny artysty powstała Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego. Organizuje ona koncerty pieśni barda oraz przyznaje coroczną Nagrodę Za Wolność w Kulturze im. Przemysława Gintrowskiego.
W spektaklu występują: Adrianna Kieś i Przemysław Tejkowski
W dniu 9 listopada o godzinie 18.00 w MCK SOKÓŁ w sali im. Lucjana Lipińskiego odbędzie się wieczór francuskiej muzyki i sztuki – „Un Soirée en France – Wieczór we Francji” w wykonaniu chóru i orkiestry dętej PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, gdzie od 75 lat rozwijają się muzyczne talenty. Podczas koncertu usłyszymy cztery sceny oraz arcydzieła z pełnej gamy różnych gustów, m.in.: Astora Piazzolę - kompozytora m.in. tanga argentyńskiego, Johanna Sebastiana Bacha- kompozytora dworskiego i organisty niemieckiego epoki baroku, Giuseppe Fortunino Francesco Verdiego - włoskiego kompozytora romantycznego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych w historii.
Usłyszymy również największe przeboje Michaela Jacksona, amerykańskiego piosenkarza muzyki pop, R&B, soul, rock i funk, autora tekstów, artysty estradowego, tancerza i kompozytora, który dysponował głosem tenora o skali trzech i pół oktawy.
W dniu 11 listopada o godzinie 18:00, również w MCK SOKÓŁ w sali im. Lucjana Lipińskiego z okazji Dnia Niepodległości odbędzie się Recital Muzyki Polskiej. Przy fortepianie wystąpi Adam Kośmieja. Usłyszymy utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów, takich jak: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Ludomir Różycki, Kazimierz Serocki czy Aleksander Tansman.
12 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się koncert „Muzyka przyszłości: Respighi, Paderewski, Mozart”.
Ottorino Respighi to włoski kompozytor, muzykolog i zarazem dyrygent, uznawany za jedną z najważniejszych postaci włoskiej muzyki instrumentalnej początku XX wieku.
Ignacy Jan Paderewski był przede wszystkim wybitnym muzykiem – światowej sławy kompozytorem i pianistą, lecz także działaczem niepodległościowym. Ponadto był wspaniałym mówcą, niestrudzonym działaczem na rzecz niepodległości Polski, który sprawie polskiej podporządkował całe swoje życie i karierę.
Twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.
13 listopada o godzinie 19:00 w Kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu odbędzie się koncert „Najpiękniejsze Modlitwy Operowe” w którym usłyszymy arcydzieła muzyki klasycznej oraz współczesnej.
Festiwal zakończy się w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w dniu 15 listopada patriotycznym koncertem z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Chóru im. Jana Pawła II przy parafii kolejowej w Nowym Sączu, który uczci 60-lecie pracy artystycznej dyrygenta, kompozytora i aranżera, Bolesława Szulii, który za swoją działalność otrzymał m.in.: nagrodę Ministra Obrony Narodowej II stopnia oraz Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w zakresie upowszechniania kultury muzycznej.