Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zabudowa Ojców

Zabudowa Ojców

Dużo zieleni, po lewej drzewo, nad nim pogodne niebo. Po prawej drewniany jednopiętrowy budynek z wysokim poddaszem. W szczycie na parterze dwa okna, u góry jedno. Z przodu po środku ganek pokryty blachą. Z tyłu zalesione skały.

32-047 Ojców Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

Charakterystyczna zabudowa Ojcowa wiąże się z jego uzdrowiskową historią. Miejscowość z uwagi na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze zaczęła pełnić rolę ośrodka dla kuracjuszy. Stało się tak dzięki budowie w 1855 roku zakładu leczniczego. Wprawdzie Ojców nie posiadał szczególnego mikroklimatu czy wód leczniczych, ale mimo to był bardzo chętnie odwiedzany przez kuracjuszy.

Przebywali tutaj między innymi światowej sławy kompozytor Fryderyk Chopin, poeta Franciszek Karpiński, powieściopisarz Jan Ursyn Niemcewicz, czy poeta Cyprian Kamil Norwid. Niestety w czasie postania styczniowego w 1863 roku i w wyniku walk powstańców z wojskami carskimi w tej okolicy, spłonęły niemal wszystkie uzdrowiskowe budynki. Odbudowali je kolejni właściciele Jan Zawisza i hrabia Ludwik Krasiński.
Z tego okresu zachowały się w Ojcowie nieliczne budynki, ale są one namiastką świetnych czasów tego nietypowego uzdrowiska. Są to między innymi obecny budynek Muzeum Przyrodniczego imienia Władysława Szafera,  Willa pod Berłem z 1885 roku, Willa pod Koroną z 1910 roku, Willa Zawiszówka z 1910 roku oraz słynna Kaplica pod wezwaniem św. Józefa Robotnika, zwana Kaplicą na Wodzie, z 1901 roku, którą wybudowano w miejscu nieistniejących już łazienek dla pensjonariuszy.
Oficjalnie Ojców otrzymał status uzdrowiska po I wojnie światowej i stał się bardzo modnym miejscem, wybieranym na wypoczynek. Po II wojnie światowej obszar Doliny Prądnika, na terenie którego znajduje się Ojców, uznano za miejsce chronione przyrodniczo, a w 1956 roku powstał tu Ojcowski Park Narodowy. 


Powiązane treści