Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Trasa rowerowa Wiślana Trasa Rowerowa (odcinek Małopolski)

Trasa rowerowa Wiślana Trasa Rowerowa (odcinek Małopolski)

Dziecko z opiekunem jada na rowerze po ścieżce rowerowej, w tle widać biały most
Skala trudności: Dla początkujących
Długość szlaku: 235
Jawiszowice Region turystyczny: Kraków i okolice, Oświęcim i okolice, Tarnów i okolice
Małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR) jest częścią sieci tras rowerowych VeloMałopolska. Większość doskonale oznakowanej trasy biegnie po rzecznych wałach i jest wyłączona z ruchu samochodowego, dzięki czemu jest bezpieczna i wygodna. Trasa jest idealną propozycją dla wszystkich wielbicieli jednośladów, zarówno wytrawnych rowerzystów, jak również rodzin z dziećmi i seniorów.

Całkowita długość szlaku: 235 km.

Poziom trudności: łatwy

Początek szlaku: Jawiszowice

Koniec szlaku: Szczucin

POBIERZ TRASĘ ROWEROWĄ W FORMIE GPX  

Ślad przebiega w 68% po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego.

Maksymalna wysokość to: 281m n.p.m.

Najniższy punkt na trasie znajduje się na wysokości: 164m n.p.m.

Sugerowana, aktualna propozycja przejazdu po całej WTR z objazdami brakujących odcinków oraz tych w budowie, po lokalnych drogach, w ruchu ogólnym (w większości spokojnym, około 60 km.).

Ślad nadaje się pod rowery szosowe, jedyne odcinki szutrowe w Kopance (800m) i Brzeszczach (1 km), można objechać lokalnymi drogami. Dla rodzin w szczególności polecamy odcinek Niepołomice-Szczucin, gdzie trasa praktycznie w całości przebiega po wyasfaltowanej koronie wałów wiślanych. Trasa w kilku miejscach zjeżdża z wału, dzięki czemu można zaopatrzyć się w lokalnych sklepach.

Po drodze znajdują się Miejsca Odpoczynku Rowerzystów, znajdziecie je w: Brzeszcze ; Oświęcim ; Gromiec ; Rozkochów ; Łączany ; Niepołomice ; Ispina ; Kopacze Wielkie ; Ujście Jezuickie ; Pawłów ; Szczucin. Niektóre z nich są zlokalizowane w oddaleniu kilkuset metrów poza trasą, w szczególności tam gdzie trasa idzie po wałach.

Na trasie konieczna przeprawa promem Wietrzychowice-Siedliszowice, który w sezonie letnim kursuje w godzinach 6:00–20:00. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana poza odcinkiem Skawina-Kraków-Niepołomice.

Trasa styka się na wysokości Puszczy Niepołomickiej z gotowym fragmentem trasy EuroVelo 4/VeloMetropolis, w Niedarach z VeloRaba, a w Wietrzychowicach z trasą VeloDunajec. Polecamy łączenie wszystkich tych tras oraz istniejących tu szlaków w różne warianty wycieczek rowerowych. Propozycje wycieczek oraz więcej na temat Wiślanej Trasy Rowerowej znajduje się w artykule - tutaj.

Uwagi do trasy:

Na trasie jest jeden krótki, ale stromy podjazd (Kamień).

Jest też parę odcinków szutrowo-gruntowych oraz utrudnień:

  • szutrowa droga przez stawy w Brzeszczach (1 km),
  • kostka fazowana w Oświęcimiu,
  • 450 m gruntowej drogi wzdłuż Wzgórza Grodzisko w Tyńcu,
  • 200 m gruntowo-szutrowego przejazdu pod mostem autostradowym nad stopniem wodnym Kościuszko,
  • zamknięty most na Kanale Łączany na ulicy Promowej w Brzezince,
  • gruntowe najazdy na most Grunwaldzki w Krakowie,
  • schodki z Alei Pokoju na wały w Krakowie.

Wiślana Trasa Rowerowa została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2019 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.

Szczucin – Mędrzechów – Bolesław – Gręboszów – Żabno – Wietrzychowice – Szczurowa – Drwinia – Niepołomice – m. Niepołomice – Wieliczka – Podgórze Nowa Huta – Kraków – Liszki – m. Skawina – Skawina – Brzeźnica– Czernichów – Alwernia – Babice – Zator – Libiąż – Chełmek – m. Oświęcim – Oświęcim – Brzeszcze – Wilamowice - Jawiszowice

Obiekty na trasie