Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej Witów

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej Witów

Na wprost drewniany kościół z jasnych desek, pokryty czarnym gontem. Z wysoką, dwukolorową, kwadratową wieżą, ze smukłą wieżyczką zwieńczoną u góry. Przed wieżą zadaszenie nad wejściem do kościoła, które ciągnie się na około wieży i nawy. Przed wejściem kilkanaście schodów. Za wieżą wysoka nawa z trzema oknami i z wieżyczką na dachu. Pod nawą dalej niska przybudówka. Za kościołem drewniana wysoka dzwonnica ze smukłą wieżyczką. Obok drzewa. Niebo prawie bezchmurne.

Witów 178B, 34-512 Witów Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182071793
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Witowie wzniesiono w latach 1910–1912 według projektu Jana Tarczałowicza, architekta z Zakopanego.

Budowla ma konstrukcję zrębową, ściany oszalowane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pionowo ułożonymi deskami. Kościół otoczony jest podcieniem nawiązującym do dawnych sobót. Wewnątrz kościoła uwagę zwraca przede wszystkim bogato zdobiony główny ołtarz. Utrzymany w stylu neogotyckim, będący dziełem austriackiego mistrza Ferdynanda Prinotha. Do dziś można podziwiać również dwa dzwony i sygnaturkę ufundowaną w 1912 roku. Okna zdobią piękne witraże z 1937 roku. W latach osiemdziesiątych dekorację wnętrza świątyni wykonał zakopiański rzeźbiarz Michał Gąsienica Szostak. Kościół jest prowadzony przez salezjanów. W 1937 roku amerykański dziennikarz Julien Bryan – uznany dokumentalista, znany między innymi z ujęć nakręconych w trakcie obrony Warszawy w 1939 roku w witowiańskim kościele nakręcił dwa filmy: fragmenty mszy świętej oraz wyjście wiernych z kościoła. Stanowią część Archiwum Filmowego Stevena Spielberga i można je obejrzeć na stronach internetowych Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Holokauście.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.


Powiązane treści