Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętej Katarzyny Ulina Wielka

Kościół świętej Katarzyny Ulina Wielka

Wnętrze drewnianego kościoła. Widok na prezbiterium z drewnianymi ścianami. Na wprost kwiaty w wazonie i stół nakryty obrusem. Przed nim dwa wysokie świeczniki ze świecami i krzyż ze stułą. Po lewej wisząca ambona, pod nią dwie pufy i stolik. Za stołem widać obraz w ozdobnym ołtarzu głównym. Po prawe ambonka z wyszywanym przykryciem. U góry fragment malowidła na suficie. Przed prezbiterium po prawej i lewej fragmenty ołtarzy bocznych z rzeźbionymi figurami.

Ulina Wielka 100, 32-075 Gołcza Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 789270813
Obecny kościół parafialny wybudowano w połowie XVII wieku, w miejscu starszej świątyni. Gruntownie przebudowie poddano go w XVIII wieku.

Parafię w szlacheckiej wsi ustanowiono w XIV wieku i zbudowano kościół wzmiankowany w latach 1325–1327, na miejscu którego w 1655 roku wzniesiono nowy. W 1708 roku świątynię przebudował Krzysztof z Dobnia, dobudował kruchtę oraz pomieszczenia przy nawie i prezbiterium.

To prosty, drewniany kościół konstrukcji zrębowej, o ścianach oszalowanych pionowymi deskami, bezwieżowy. Wnętrze kryją sklepienia pozorne, w prezbiterium kolebkowe, w nawie krzyżowe z płaskimi odcinkami po bokach. Portale i obramienia okien wieńczą łuki w kształcie oślich grzbietów. Ściany pokrywa boazeria, sufit polichromia.

Wyposażenie jest z różnych epok, głównie z XVII–XVIII wieku. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII wieku, w późnobarokowej sukience. Są tu: późnobarokowe ołtarze boczne z XVII wieku, gotycka rzeźba Matki Boskiej Tronującej z lat 1390–1400, manierystyczna ambona z XVII wieku, marmurowa barokowa chrzcielnica z lat 1690–1699, późnobarokowa marmurowa kropielnica i marmurowe epitafia właścicieli wsi z XVIII wieku. Przed głównym wejściem znajduje się prostokątna, drewniana wolnostojąca dzwonnica z przełomu XVIII i XIX w.

Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści