Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Regionalne Stary Sącz

Muzeum Regionalne Stary Sącz

Najcenniejszy późnobarokowy Dom na Dołkach, tynkowany na biało z gontowym dachem.

Rynek 6, 33-340 Stary Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184460094
Muzeum Regionalne prowadzone jest przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza. Ekspozycja pokazuje historię miasta, obyczajowość społeczeństwa, kulturę Lachów Sądeckich, a także znane postaci związane z miastem, w tym Adę Sari, czy księdza Józefa Tischnera.

Muzeum Regionalne imienia Seweryna Udzieli w Starym Sączu rozpoczęło działalność w 1956 roku. W wyremontowanym, zabytkowym "Domu na Dołkach" przy rynku w Starym Sączu zaprezentowano pamiątki historyczne szewca Józefa Paszkiewicza, który przekazał swoją kolekcję jako zalążek zbiorów muzealnych. Początkowo muzeum zwane Izbą Regionalną zajmowało dwie sale, jednak z czasem zwiększyło swoją powierzchnię wystawienniczą, a w 1976 roku muzeum zmieniło nazwę na tę obecną. Dziś muzeum opowiada o przeszłości, tradycjach i kulturze miasta, a także przybliża znane postaci z nim związane.

Obecnie muzeum posiada dwie wystawy stałe prezentowane w siedmiu salach. Pierwsza z nich to "Stary Sącz - historia i kultura". Ekspozycja znajduje się w kilku salach i zawiera szeroką gamę tematów, od założenia miasta po kulturę regionu. Można podziwiać tu kolekcję dawnej sztuki religijnej, wyroby rzemiosła starosądeckiego oraz artystyczne wytwory kultu św. Kingi. Ważnym akcentem w muzeum jest wspomnienie wizyty papieża Jana Pawła II w Starym Sączu podczas kanonizacji św. Kingi. W kolejnych salach przybliżona jest kultura Lachów Sądeckich oraz obyczaje i życie społeczne mieszkańców Starego Sącza. Na lokalną społeczność można też spojrzeć poprzez życiorysy i pamiątki po zasłużonych starosądeczanach oraz wspomnienie tych, którzy walczyli w obronie wolności ojczyzny. Wystawa stała dotyczy również Ady Sari (a właściwie Jadwigi Szayer), czyli słynnej, polskiej śpiewaczki operowej występującej na najważniejszych scenach świata. Od 3 roku życia mieszkała z rodziną w Starym Sączu. Ekspozycja opowiada o jej życiu, prezentuje fotografie, dokumenty, rękopisy oraz przedmioty należące do Ady Sari. 

Od 2004 roku dostępna jest wystawa stała "Ksiądz Józef Tischner - życie i myśl". Bohater wystawy, urodzony w Starym Sączu, często bywał w rodzinnym mieście. Pamięć o nim wciąż jest żywa, a wystawa poświęcona jest wątkom biograficznych z jego życia oraz miejscom, z którymi był związany. Jedno z pomieszczeń to zrekonstruowany pokój z domu rodzinnego księdza z oryginalnym wyposażeniem. Podczas zwiedzania można posłuchać archiwalnych kazań oraz obejrzeć film o księdzu-filozofie.


Powiązane treści