Punkt Informacji Turystycznej Biecz
Rynek 1, 38-340 Biecz
Region turystyczny: Pogórza
Niewielu już pamięta, że Biecz prawa miejskie otrzymał w tym samym czasie co Kraków. Bardzo długo był też jednym z największych miast Królestwa Polskiego. Polscy królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów wystawili tu trzy zamki oraz wystawny dwór. Wyjątkowy rozwój zawdzięczał szlakom handlowym oraz królewskim przywilejom, a w nieco bliższych nam czasach – przemysłowi naftowemu i kolei. Na historycznych trasach – m.in. do Biecza – w okresie wakacyjnym wciąż można spotkać zabytkowe, odrestaurowane pociągi z pierwszej połowy XX wieku, stacjonujące na co dzień w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. To wszystko dzieje się w ramach Małopolskiego Szlaku Turystki Kolejowej.
Biecz, mimo upływu lat, uroku nie utracił. Stało się wręcz przeciwnie. W miasteczku, wciąż zamkniętym w średniowiecznej dobrze zachowanej formie urbanistycznej, odnajdziemy XIV-wieczne mury obronne, XV- i XVI-wieczne domy oraz kamienice, XVI- i XVII-wieczne kościoły, imponujący Rynek i wspaniały Ratusz z potężną wieżą… To tylko część skarbów, które skrywa i jednocześnie oferuje.
Punkt Informacji Turystycznej w Bieczu jest atrakcją samą w sobie – mieści się w reprezentacyjnych średniowiecznych podziemiach miejskiego Ratusza, na samym środku bieckiego Rynku (z niego można dostać się na taras widokowy wieży ratuszowej, skąd rozpościera się wspaniała panorama na dolinę Ropy, Beskid Niski oraz Pogórze Karpackie). Po sąsiedzku z PIT, za solidną ścianą, znajduje się turma katowska – średniowieczne więzienie. Wspomnieć w tym miejscu trzeba, że Biecz – ze względu na okolicznych rozbójników – posiadał prawo wykonywania kary śmierci (prawo miecza), co dało początek intrygującej legendzie o bieckiej szkole katów, w której uczono sztuki zadawania tortur i zabijania.
Punkt Informacji Turystycznej w Bieczu udziela kompleksowych i praktycznych informacji, udostępnia bezpłatne materiały – w kilku wersjach językowych – z propozycjami najciekawszych tras i miejsc (przewodniki, foldery, ulotki, mapy i plany). Wśród nich znajdują się, co jest dość wyjątkowe, materiały pisane brajlem, przestrzenne grafiki oraz mapy dotykowe. PIT współpracuje też z lokalnymi, regionalnymi i krajowymi instytucjami.
Jeżeli więc poszukujemy informacji o Bieczu oraz jego okolicach, tutaj na pewno je odnajdziemy. Poznamy także najbardziej aktualne wieści dotyczące lokalnych wydarzeń i uroczystości, a pracownicy podpowiedzą, gdzie można smacznie zjeść i wygodnie przenocować.
Punkt Informacji Turystycznej w Bieczu należy do Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.