Punkt Informacji Turystycznej Rabka-Zdrój
ul. Orkana 27, 34-700 Rabka-Zdrój
Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy
W tej niezwykłej krainie dzieci, pięknych gór oraz naturalnych wód mineralnych – „Helena”, „Krakus”, „Rabka 18”, „Rabka 19”, „Warzelnia" – panuje również specyficzny mikroklimat, taki, który sprzyja leczeniu górnych dróg oddechowych. Rabczańskie źródła solankowe znane były od stuleci, a tutejsze solanki jodowo–bromowe są jednymi z najsilniejszych w Europie.
W pięknym i zadbanym Parku Zdrojowym odnajdziemy nie tylko tężnię solankową z pijalnią wód mineralnych, ale także inne atrakcje, np. Skate i Trial Park, Miasteczko Ruchu Drogowego, Park StreetWorkout, fontannę z 7 słoniami...
Dzieci z pewnością będą zachwycone, gdy wybierzemy się z nimi do Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland” (z Muzeum Rekordów i Osobliwości, Muzeum Orderu Uśmiechu), Teatru Lalek „Rabcio”, a także przed pomnik świętego Mikołaja (przy dworcem kolejowym).
Z możliwości, które oferuje uzdrowisko, oczywiście korzystać mogą również dorośli. Przy tej okazji warto np. zajrzeć do drewnianego kościoła świętej Marii Magdaleny z 1606 roku, dziś mieszczącego zbiory Muzeum Regionalnego imienia Władysława Orkana czy też Muzeum Górali i Zbójników, albo wybrać się na nieco dalsze, niespieszne wędrówki. Szlaków i ścieżek w Rabce i jej okolicach nie brakuje.
Podpowiadamy, że wyjątkowo piękne przykłady budownictwa odnajdziemy na Szlaku Architektury Drewnianej, np. w Rdzawce na Obidowej, Sieniawie, Spytkowicach, Krzeczowie. W pobliskiej Chabówce ujrzymy stare parowozy, lokomotywy spalinowe, a także inne niezwykłe pojazdy szynowe. Mieści się tu bowiem Skansen Taboru Kolejowego, zaś w sezonie letnim wyjeżdżają stąd turystyczne pociągi w stylu retro.
Pobliskie Gorce i Beskid Wyspowy to zaś idealna arena do uprawiania turystyki aktywnej – czerwony szlak wiedzie na najwyższy gorczański szczyt Turbacz, obok schronisk PTTK na Maciejowej i Starych Wierchach; z kolei szlaki zielony, niebieski i żółty prowadzą na wznoszący się tuż nad uzdrowiskiem Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym. Zimą na narciarzy czekają, niezbyt wymagające stoki narciarskie.
I o tym wszystkim, lecz bardziej szczegółowo, można się dowiedzieć w rabczańskim Punkcie Informacji Turystycznej. Praktyczne informacje oraz podpowiedzi przydadzą się nie tylko podczas krótkich spacerów, ale także nieco dłuższych górskich wypraw. I tu oczywiście otrzymamy bezpłatne – w kilku wersjach językowych – przewodniki, foldery, ulotki, mapy i plany. Pracownicy PIT polecą nam również propozycje najciekawszych tras i miejsc wartych odwiedzenia, a także miejsc gdzie można dobrze zjeść i znaleźć wygodny nocleg. I ten PIT współpracuje z lokalnymi, regionalnymi i krajowymi instytucjami.
Mocno rozbudowana strona internetowa również ułatwia życie turystom. To świetne źródło aktualnych informacji, spora baza obiektów noclegowych i gastronomicznych, a także ważne adresy, numery telefonów oraz informacje o licznych atrakcjach, szlakach (turystycznych, kulturowych, edukacyjnych, kulinarnych, górskich, pieszych, rowerowych) oraz bogatej ofercie sportowo–rekreacyjnej. Tu można poznać historię i ciekawostki o mieście i uzdrowisku, pobrać plany, mapy, foldery, aplikację mobilną oraz multimedia (filmy, wirtualny spacer).
Punkt Informacji Turystycznej w Rabce-Zdroju działa w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.