Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Drewniana Zabudowa Szczepanów

Drewniana Zabudowa Szczepanów

Od lewej brama i na wprost z bliska drewniany budynek, z grubych desek, z malowanymi pomiędzy nimi białymi pasami. Na środku białe drzwi po dwóch betonowych stopniach. Po bokach po dwa okna w białych framugach. Dach dwuspadowy, pokryty blachą dachówkową. Po prawej za nim fragment kolejnego drewnianego budynku z grubych desek. Przed budynkami trawa. Nad nimi bezchmurne niebo.

32-823 Szczepanów Region turystyczny: Tarnów i okolice

Układ urbanistyczny w Szczepanowie pochodzi z XVIII wieku. W 1761 roku Stanisław Lubomirski założył na terenie wsi miasto, stąd właśnie wziął się nietypowy dla wiejskiej zabudowy rynek.

Szczepanów to przede wszystkim miejsce urodzenia św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Początki miejscowości mogą sięgać nawet IX w. Do XV w. Szczepanów był własnością rodu Turzynitów, z którego wywodził się św. Stanisław, później Melsztyńskich, Czernych, a w XVII i XVIII w. Lubomirskich. W 1761 r. król August III Sas, zezwolił na założenie na tych ziemiach miasta. Wytyczono wówczas rynek na planie czworoboku, o wymiarach 50 X 60 m. Jednak już w poł. XIX w. Szczepanów utracił prawa miejskie. Zachował się jednak częściowo dawny układ urbanistyczny z murowaną i drewnianą zabudową przyrynkową. Drewniane budynki dominowały w wyglądzie wsi do połowy XX wieku. Były to głównie budynki wzniesione w konstrukcji zrębowej, nakryte słomianymi dachami czterospadowymi. Ściany bielono. Na początku XX wieku strzechę zaczęto zastępować dachówką, przez co forma dachów zmieniła się na dwuspadową.
Szczepanów jest jedną z najstarszych miejscowości, w której wybudowano kościół tuż po wprowadzeniu w Polsce chrześcijaństwa. Najcenniejszymi zabytkami Szczepanowa jest Sanktuarium świętego Stanisława Biskupa Męczennika oraz kościół świętej Marii Magdaleny.


Powiązane treści