Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Żydowska Trasa Pamięci

Żydowska Trasa Pamięci

Kilka kamiennych macew (nagrobków) na cmentarzu, z napisami w języku hebrajskim. Prostokątnych, z łukiem u góry, pochylonych w różnych kierunkach. Za nimi wysokie drzewa bez liści. Dalej widać fragmenty budynków i przebijające przez gałęzie drzew bezchmurne niebo.
Skala trudności: Dla początkujących
Rodzaj szlaku: tematyczny
Długość szlaku: 5,3 km
Bochnia Region turystyczny: Tarnów i okolice
Trasa upamiętnia miejsca naznaczone tragiczną historią okupacyjną Żydów z Bochni i jej okolic. Obejmuje 15 punktów ważnych punktów związanych z martyrologią mieszkańców getta.

W połowie marca 1941 roku okupacyjne władze niemieckie podjęły decyzję o utworzeniu w Bochni dzielnicy dla ludności żydowskiej. W obrębie getta znalazło się kilkanaście ulic zlokalizowanych w północno-wschodniej części miasta: Kowalska, Niecała, Świętego Leonarda, Solna Góra, Pod Lipką, Kraszewskiego, częściowo Kolejowa, Wojska Polskiego, Poniatowskiego i Trudna; część ulic Proszowskiej, Wygody i Krzeczowskiej stanowiły tak zwaną dzielnicę mieszaną. Przesiedlanie ludności rozpoczęto 2 kwietnia 1941 roku, a zakończyć się miało po trzech dniach.

W ciągu przeszło dwóch lat funkcjonowania getta, które 1 stycznia 1943 roku przemianowano na obóz pracy, przewinęło się przez nie około 15 tysięcy Żydów, z których tylko cześć pochodziła z Bochni. Większość stanowili Żydzi wypędzeni przez Niemców z Krakowa i z okolicznych wsi oraz przesiedleni przymusowo z takich miejscowości jak Brzesko, Krzeszowice, Mielec, Dębica i inne.

Podczas istnienia getta w Bochni Niemcy zorganizowali trzy akcje eksterminacyjne: akcja I (sierpień 1942 rok), akcja II (listopad 1942 rok) i akcja III (wrzesień 1943 rok).

Na trasie znajdują się obiekty pamiętające obecność ofiar i oprawców, a także miejsca, które uległy zniszczeniu i przekształceniu na nowe funkcje. Jedne i drugie miejsca wpisane są w kulturę oraz historię Bochni i należy kultywować pamięć o tych, którzy cierpieli i niewinnie tracili życie.

Szczegółowe informacje: www.bochnia.eu/turystyka/przewodnik-po-miescie/spacery-i-wycieczki-3/zydowska-trasa-pamieci/

Mapa Żydowskiej Trasy Pamięci w Bochni.

Żydowska Trasa Pamięci w Bochni:
1. Budynek synagogi (ul. Trudna 13)
2. Warsztaty Miejskie (ul. Trudna)
3. Dawna synagoga (skrzyżowanie ulic Brackiej i Kraszewskiego)
4. Getto (teren otoczony ulicami Trudną, Kraszewskiego, Solna Góra, Więźniów Oświęcimia, Kolejowa, Wojska Polskiego, Pod Lipką)
5. Plac apelowy w getcie (plac pomiędzy Bracką a Kowalską)
6. Budynek Judenratu i więzienia (ul. Niecała)
7. Miejsce spalenia Żydów (ul. Solna Góra i Boczna)
8. Pomnik Ofiar Holocaustu (ul. Solna Góra)
9. Szpital i sierociniec (ul. Świętego Leonarda i Więźniów Oświęcimia)
10. Podziemny bunkier Ackermanów (ul. Kolejowa)
11. Linia graniczna getta „A” i getta „B” (ul. Galasa)
12. Dawne koszary wojskowe (ul. Świętego Leonarda)
13. Cmentarz żydowski (ul. Krzęczków)
14. Dziedziniec Sądu Rejonowego (ul. Kościuszki)
15. Cmentarz komunalny (ul. Oracka)
Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.