Facebook link
You are here:
Back

Kościół Matki Bożej Różańcowej Przydonica

The Parish Church of Our Lady of the Rosary in Przydonica

Na wprost za trawnikiem i ścieżką z kamieni stoi drewniany kościół, z jasnych desek, z dachami pokrytymi gontem. Od lewej zadaszony mały przedsionek z drewnianymi drzwiami z łukiem. Dalej szersza podstawa kwadratowej wieży z wieżyczką z baniastym hełmem i sygnaturką, z oknem z boku. Dalej wysoka nawa z dwoma oknami i zadaszonym przedsionkiem z drzwiami. Dach nawy stromy, wysoki z wieżyczką z sygnaturką na środku. Na około wysokie drzewa i ogrodzenie. Za nim po prawej dwa dachy budynków i z tyłu las. Po lewej za drzewami fragment dachu i widoczne w oddali wzgórze. Niebo częściowo zachmurzone.

Przydonica 32, 33-318 Gródek nad Dunajcem Tourist region: Pogórza

tel. +48 184443830
tel. +48 515283285
The Parish Church of Our Lady of the Rosary in Przydonica arose in 1527. It is a late-gothic building that was built using log-construction, with vertically boarded and moulded walls.
The church interior has retained elements of rich, late-gothic architectonic detail from 1527. The window frames and portals are crowned with ogee arches. The late-renaissance figurative polychrome in the chancel dates from the end of the C16th. It consists of cycles depicting the Passion of Our Lord, the legend of St. Stanisław the Bishop and figures of the saints. The decorative painting in the nave was carried out in 1904.

Related Assets