Muzeum Regionalne PTTK imienia Antoniego Minkiewicza Olkusz - Obiekt - VisitMalopolska
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Regionalne PTTK imienia Antoniego Minkiewicza Olkusz

Muzeum Regionalne PTTK imienia Antoniego Minkiewicza Olkusz

Bryły zwartych budynków po lewej stronie. Po środku droga oraz płyta Rynku wybrukowana. Na wprost budynek Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

ul. Rynek 20, 32-300 Olkusz Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 326434227
Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu to jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Powstało ono w 1911 roku. Wśród jego zbiorów można znaleźć prawdziwe skarby, na przykład miecz katowski z przełomu XIII i XIV wieku. Według legendy ścięto nim głowy dwóch gwarków olkuskich, którzy podkopali się pod kościół, by znaleźć tam złoża srebra.

Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza mieści się na olkuskim Rynku, w zabytkowej kamienicy zwanej „Batorówka”. Warto do niego zajrzeć, gdyż opowiada pięknie historie miasta i regionu. Wśród bogatych zbiorów znajdują się między innymi groty strzał z XV wieku i fragmenty drewnianych rur wodociągowych z XVI-XVII wieku. Można tu podziwiać włócznię Longobardów, która najprawdopodobniej jest pozostałością z okresu wędrówek ludów (V- VII wiek naszej ery). Wielu na pewno zaciekawi ekspozycja etnograficzna oraz wystawa górnictwa kruszcowego. Historia wydobywania ołowiu, srebra i cynku na ziemi olkuskiej sięga średniowiecza. W Muzeum Regionalnym PTTK można obejrzeć przedmioty, które do tego służyły, narzędzia takie jak kopaczki, moździerz do rozdrabniania rudy i sito do jej płukania. Można obejrzeć dokładnie drewniany młot, lampy olejowe i karbidowe używane przez górników oraz kamienne odważniki, dzięki którym można było wszystko zważyć. Życie codzienne mieszkańców ziemi olkuskiej prezentuje bogata ekspozycja etnograficzna. Na uwagę zasługuje XIV-wieczna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, kolekcja rzeźb ludowych i świątków z przełomu XIX i XX wieku, a także przedmioty codziennego użytku i narzędzia, między innymi żarna, drewniane niecki do wyrabiania ciasta, bogato zdobione skrzynie, gliniane naczynia i kosze plecione z korzeni sosny. 


Powiązane treści