Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zespół szałasów Polana Podokólne Jurgów

Zespół szałasów Polana Podokólne Jurgów

Polana z trawą. Na wprost w oddali drewniane budynki z dachami dwu i czterospadowymi. Za nimi choinki i drzewa. Niebo zachmurzone z prześwitującym lekko słońcem.

34-532 Jurgów Region turystyczny: Pieniny i Spisz

Szałasy i szopy na Polanie Podokólne tworzą unikatowy zespół zabudowy pasterskiej w Tatrach i na Podtatrzu. Tworzy on osadę, tak zwaną wieś letnią, największą, jaka się do dziś zachowała.

Na obecne miejsce obiekty zostały przeniesione po 1879 roku z około 90 polan Tatr Jaworzyńskich, co miało związek z utratą przez mieszkańców Jurgowa położonych tam pastwisk i wypasu owiec. Na wspomnianych terenach książę Christian Hohenlohe utworzył obszar łowiecki. Na Polanę Podokólne przeniesiono wówczas około 100 szałasów. Potem w tym samym miejscu Podokólnego wznoszono nowe. W ten sposób powstała największa w Tatrach i na Podtatrzu wieś letnia, zamieszkiwana w ciepłej porze roku, od wiosny do jesieni. Funkcjonowała jeszcze w ostatniej ćwierci XX wieku.

Drewniane szałasy usytuowane są w czterech rzędach. Założone są na rzucie prostokąta, nakryte wysokimi, dwuspadowymi dachami krytymi dranicami. Jednoprzestrzenne, z drzwiami w osi środkowej ściany frontowej. Drewniane szałasy wzniesiono w konstrukcji zrębowej. 

Dziś zespół szałasów składa się z 56 obiektów. Zachowane szałasy są cennym zabytkiem zanikającej pasterskiej kultury materialnej. Jako takie należą do Szlaku Architektury Drewnianej. 

Polana Podokólne znajduje się w dolinie Jaworowego Potoku, około 2 kilometry od centrum Jurgowa. Po drugiej stronie drogi, naprzeciwko Polany Podokólne, jest dolna stacja wyciągów narciarskich i parking.


Powiązane treści