Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Filharmonia Krakowska

Filharmonia Krakowska

Przysłonięty gałęziami drzew widoczny w oddali narożnik dużego budynku w stylu neobarokowym. Trzy ozdobne portale na parterze, mają powyżej tralkowe balkony przylegające do pierwszego piętra.

ul. Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków

tel. +48 126198733
tel. +48 126198751
tel. +48 506625430
Orkiestra Filharmonii w Krakowie rozpoczęła działalność w lutym 1945 roku, jako pierwsza polska orkiestra symfoniczna po zakończeniu II wojny światowej. Dyrektorem Artystycznym Filharmonii był w latach 1988-90 Krzysztof Penderecki. Budynek filharmonii, stojący w samym sercu miasta, jest wzorowany na słynnym belgijskim projekcie. Posiada największą w Krakowie salę koncertową i był miejscem debitu poetyckiego Jana Pawła II.

Gmach użytkowany jest przez Filharmonię Krakowską imienia Karola Szymanowskiego od chwili jej zaistnienia, czyli od lutego 1945 roku. Budynek jest wzorowany na słynnym budynku Viktora Horta - Maison du Peuple w Brukseli z 1897 roku. Zaprojektowany przez Józefa Pokutyńskiego Dom Katolicki, wybudowany został w 1931 roku. Inicjatorem budowy był Kardynał Książę Adam Sapieha. Konstrukcja gmachu opiera się na kształcie litery „L”. Aby budynek dobrze wyglądał od strony ulicy Franciszkańskiej i Plant, front elewacji tworzy najważniejszy element architektury gmachu. Fasadę zwieńcza kartusz z herbem "Trzy Korony". Elewacja budynku i sala koncertowa mają charakter neobarokowy, a reszta pomieszczeń jest modernistyczna.

Głównym elementem wystroju Filharmonii i zarazem najokazalszym instrumentem są organy firmy Johannes Klais - Orgelbau Bonn. Zostały przekazane do użytku w 1996 roku w miejsce instrumentu zniszczonego pięć lat wcześniej. Ogromny pożar doszczętnie strawił większość pomieszczeń, w tym salę koncertową i mieszczące się w niej organy firmy Alexandra Schukego z Poczdamu. Krakowianie do dziś wspominają przerażający jęk, jaki wydawały topniejące pod wpływem gorąca piszczałki.

Sala widowiskowa licząca 700 miejsc jest największą salą koncertową Krakowa. Fotele w ostatnim rządzie znajdują się na specjalnym podwyższeniu. Specjalne moduły estrady pozwalają na podniesienie i ustawienia amfiteatralne orkiestry. Na scenie jest zapadnia dla fortepianu.

Podczas remontu (2017-2020) poprawiona została akustyka sali koncertowej. Specjalne drzwi w większym stopniu tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz, od ulicy Zwierzynieckiej, po której jeżdżą tramwaje.  Ekrany akustyczne nad estradą i widownią zostały opracowane przez pracownie akustyczne krakowskich uczelni technicznych: AGH i Politechniki Krakowskiej. Sala jest klimatyzowana. Budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Osoby poruszające się na wózku mogę udać się na pierwsze piętro, na którym najczęściej odbywają się koncerty kameralne, a także mają dostęp do spotkań i wystaw w Sali Złotej.

Oprócz sali koncertowej Filharmonia dysponuje także dwiema salami przeznaczonymi do muzykowania kameralnego (Sala Złota i Sala Błękitna). Ciekawostka: w tej ostatniej  w 1938 debiutował jako poeta Karol Wojtyła, znany na świecie jako papież Jan Paweł II.

 


Powiązane treści