Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Rudniański Park Krajobrazowy

Rudniański Park Krajobrazowy

Po lewej na wzgórzu ze skałami, drzewa iglaste przeplatane z liściastymi w kolorze soczystej zieleni. Po prawo niżej droga polna i po jej bokach pola. W tle lasy, wzgórza i pogodne niebo.

Alwernia Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

Choć najmniejszy w Małopolsce, przyciąga przyrodą i malowniczym terenem. Położony na zachód od Krakowa, na Wyżynie Krakowskiej, powstał by chronić cenne kompleksy leśne, między innymi grądy i bory mieszane oraz rośliny muraw i zarośli kserotermicznych porastające stoki wzgórz i wapienne skałki.

Rudniański Park Krajobrazowy jest najmniejszym parkiem krajobrazowym w Małopolsce. Jednak na tak małym obszarze znajduje się wiele bardzo cennych miejsc i obiektów przyrodniczych, związanych zarówno z przyrodą ożywioną, jak i nieożywioną. Bez wątpienia warto wybrać się tu na krótką wycieczkę kulturalno – przyrodniczą. Z jednej strony zabytki Poręby Żegoty i Alwerni, z drugiej przepiękne tereny dwóch rezerwatów: Doliny Potoku Rudno i Kajasówki. Jak widać każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Park położony jest pomiędzy Alwernią na północnym-zachodzie oraz Czernichowem na południowym-wschodzie. Zlokalizowany jest na terenie trzech gmin: Alwerni, Czernichowa oraz Krzeszowic. Na jego obszarze znajduje się kilka dużych kompleksów leśnych: Las Orlej, Czarny Las, Las Kosiarz, Soswica, a także mniejszych, położonych w okolicach Alwerni, Okleśnej oraz Kamienia. Obejmuje też duży fragment malowniczej doliny potoku Rudno, od którego pochodzi nazwa parku. Fakt, że Rudniański Park Krajobrazowy jest najmniejszym parkiem krajobrazowym w Małopolsce nie znaczy wcale, że ma mniej do zaoferowania niż inne. Na jego obszarze znajduje się wiele bardzo cennych miejsc i obiektów przyrodniczych, związanych zarówno z przyrodą ożywioną, jak i nieożywioną. Bez wątpienia warto wybrać się tu na krótką wycieczkę kulturalno – przyrodniczą. Z jednej strony zabytki Poręby Żegoty i Alwerni, z drugiej przepiękne tereny dwóch rezerwatów: Doliny Potoku Rudno i Kajasówki. Warto spędzić też kilka chwil nieopodal, w Alwerni, która urzeka zabytkową drewnianą zabudową rynku, klasztorem Ojców Bernardynów, a także ciekawym Muzeum Pożarnictwa. W Parku są wytyczone trzy szlaki turystyczne PTTK, a także dróg rowerowych. Ciekawym sposobem zwiedzania i podziwiania Parku jest spływ kajakiem Wisłą, który daje także szansę by poobserwować siedliska ptaków.


Powiązane treści