Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dwór Branice

Dwór Branice

Słoneczny dzień. Widok z lotu ptaka na kwadratowy, murowany, jasny budynek z płaskim dachem, pod którym są zamurowane ozdobne okna z łukiem. Z małym, niskim wejściem dobudowanym po lewej, z dwuspadowym dachem. Z tyłu jasny, długi niski budynek z gankiem po środku z czterema filarami. Z dachem i jaskółkami. Przed nim aleja wokół okrągłej rabaty z trawą, prowadząca do ganku. Wokoło liściaste drzewa i bezchmurne niebo.

ul. Sasanek 2a, 31-985 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 126408060
W tej podkrakowskiej miejscowości, której nazwa pojawiła się w dokumentach już w 1250 roku, znajdziecie dworek rodziny Branickich i park. Warto się tu wybrać i zobaczyć prawdziwe skarby z przeszłości. W zabytkowym budynku mieści się dziś oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Najpierw był tak zwany "lamus", budynek obronno-mieszkalny, który służył rodzinie Branickich. Pracowali nad nim włoscy artyści, a  projektował go Santi Gucci. Ma trzy kondygnacje (piwnica, parter, piętro) i jest zwieńczony renesansową attyką. Lamus pełnił funkcję reprezentacyjną, ale również obronną. ręby budowli pochodzą prawdopodobnie z początku wieku XVI. Dzisiejszy wygląd budowla uzyskała około roku 1603. 

Dziś mieści się w nim ekspozycja muzealna, na której można poznać historię dworu, a także przedmioty znalezione podczas wykopalisk na terenie Nowej Huty. Najstarsze naczynia mają ponad 7 tysięcy lat. Warto zobaczyć w pomieszczeniach Dworu w Branicach zabytkowy kominek, który sięga sufitu, a także portal drzwiowy z warsztatu Santi Gucciego. Dwór nazywany jest lamusem, ponieważ z czasem został przez rodzinę Branickich porzucony na rzecz "dworu polskiego", który nie zachował się do naszych czasów.  Obok lamusa, na przełomie XVIII i XIX wieku, powstał parterowy, klasycystyczny dwór rodziny Badenich.

Wokół zabudowań dworskich znajduje się park, gdzie można miło spędzić czas.


Powiązane treści