Koncert „Muzyczna Fuzja Folkloru”
ul. Marii Konopnickiej 17, 30-302 Kraków
Region turystyczny: Kraków i okolice
Data i godzina zakończenia: wtorek, 19 listopada 2024 21:30
„Muzyczna Fuzja Folkloru” to wydarzenie podczas którego usłyszymy tradycyjne motywy ludowe folkloru połączone z nowoczesnymi aranżacjami współczesnych gatunków muzycznych.
Kapela ze Wsi Warszawa, założona w 1997 roku, koncertowała między innymi w Japonii, Europie Zachodniej czy USA, gdzie wydała również swoje albumy. Zespół otrzymał wiele nagród, wyróżnień i uznanie, w tym: nagrodę BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii „Newcomer”, album „Wykorzenienie”, został uznany przez redakcję miesięcznika „Stereo” za jedną z trzech najlepszych płyt roku w kategorii „muzyka zagraniczna”, otrzymali Fryderyka za najlepszy album folk/etno, nagrodę Machiner dla najlepszego zespołu oraz za sukces na świecie, amerykański portal internetowy Popmatters uznał album „ Infinity” za najlepszą płytę roku w kategorii world music, W styczniu 2009 otrzymali Fryderyka za najlepszy album folkowy „Wymixowanie”. W kwietniu 2010 roku za „Infinity” otrzymali nagrodę Folkowego Fonogramu Roku i Fryderyka za najlepszy album – folk/world music, otrzymali nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „twórczość ludowa”. W listopadzie 2012 za NORD otrzymali kwartalną Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii „muzyka świata”.
„Kapela Maliszów” to zespół rodzinny pochodzący z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Zespół grał m.in. na festiwalach: Rainforest World Music Festival w Malezji, WOMAD Festival na scenie radia BBC3 w Wielkiej Brytanii, Gooikoorts Festival w Belgii, Euroradio Folk Festival, w Niemczech w Westdeutscher Rundfunk 3 w Kolonii, w Bonn i w Offenburgu. Otrzymali wiele nagród, w tym m.in. w 2013 roku I miejsce oraz nagrodę publiczności konkursu „Stara Tradycja” przy Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” w Warszawie, I miejsce Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym, nagrodę główną „Karpacki Grajek” – na Festiwalu Folkloru Karpat w Trzcinicy, ponadto nagrodę specjalną za interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. W 2014 roku otrzymał I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe i II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja. Zespół tworzą Zuzanna, Kacper i Jan Malisz.
Zespół „Hirundo Maris”, został założony przez Ariannę Savall i Pettera Udlanda Johansena. Specjalizuje się w muzyce dawnej, od baroku do średniowiecza. Zespół koncertował po całej Europie. Pierwszy album „Hirundo Maris Chants du Sud et du Nord” zdobył międzynarodowe uznanie.
„Muzyczna Fuzja Folkloru” to spotkanie różnych światów – muzyki tradycyjnej, klasycznej i nowoczesnej i ludowej które łączy wspólne dziedzictwo i korzenie. Ten koncert to muzyczna podróż przez czas i przestrzeń, która z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń zarówno miłośnikom tradycji, jak i tym, którzy cenią innowacyjne podejście do muzyki ludowej.
Koncert jest częścią Open Eyes Art Festival.