Mała Kalwaria Tokarnia
Zbocze Urbaniej Góry, 32-436 Tokarnia
Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
W latach 1982–2003 Józef Wrona na stoku Urbaniej Góry zbudował Małą Kalwarię, pięknie wkomponowaną w leśny krajobraz i otaczającą przyrodę. Tak powstał szlak 14 rzeźb i kapliczek na drodze krzyżowej prowadzącej na szczyt. Wzdłuż ścieżki postawiono ławeczki do odpoczynku.
Zaraz za wsią pierwszym obiektem na dróżce są: figura świętego Franciszka z Asyżu, patrona Kalwarii Tokarskiej, oraz rzeźby – scena ze śpiącymi apostołami i modlitwa w Ogrojcu, będąca pamiątką pobytu w Polsce Jana Pawła II. Następna jest najstarszą rzeźbą, ciekawa naturalna Grota Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, urządzona w skale nad wąwozem biegnącym w górę od rodzinnego domu rzeźbiarza, przy której przepływający potok tworzy oczko wodne. Była to drewniana, polichromowana rzeźba, która z czasem spróchniała pod wpływem wilgoci, a Józef Wrona wykonał jej kamienną kopię. Za pobliską bramą znajduje się Piwnica Biczowania Chrystusa z tablicą poświęconą orędownikowi budowy kalwarii, księdzu Janowi Machowi. Kolejny to ziemny kopiec z figurą Chrystusa Frasobliwego. Niedaleko Anioł Stróż przeprowadza małą dziewczynkę przez kładkę nad przepaścią. Do najciekawszych należą stojące na łodzi figury Chrystusa nauczającego świętego Piotra, umieszczone na środku sztucznego jeziorka z tryskającą fontanną. Są też słupowe kapliczki Matki Bożej Fatimskiej i świętej Rodziny, piękne płaskorzeźby Pieta, Kaplica Trzeciego Upadku i Najświętsza Maryja Panna na drzewie.
Kalwarię na szczycie kończy nocą oświetlony, monumentalny krzyż wysokości 10 metrów ze scenę Ukrzyżowania, z naturalnej wielkości figurami Chrystusa, Maryi i świętego Jana Apostoła. Pod krzyżem stoi kilka ławek pozwalających na odpoczynek i podziwianie widoku na okolicę.
Artysta nadal rozbudowuje kalwarię, która dziś ma ponad 20 obiektów.