Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sefarad: historia i kultura diaspory

Sefarad: historia i kultura diaspory

akład Fotograficzny Stefanii i Adama Janowskich w Myślenicach (autorstwo domniemane), Salomon (Szlomo) Bergoffen, lata 20. XX w., Myślenice, wydruk cyfrowy, w oryginale – klisza szklana, 10 × 15 cm. Ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

ul. Kanonicza 12, 31-002 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Data i godzina rozpoczęcia: czwartek, 14 listopada 2024 18:00
Data i godzina zakończenia: piątek, 15 listopada 2024 20:00
Instytut Cervantesa w Krakowie serdeczne zaprasza na spotkanie na temat historii i kultury Żydów sefardyjskich z udziałem dwóch znawczyń tematu, dr Agnieszki August-Zarębskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego i dr Marty Pawłowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Badaczki przybliżą dzieje i spuściznę kulturową sefardyjczyków od momentu ich wypędzenia z Hiszpanii w 1492 r. do czasów współczesnych. Jakie były i są ich zwyczaje? Jak kształtował się język judeo-hiszpański (ladino), którym posługują się do dziś i jakie są jego cechy charakterystyczne? Poprzez analizę historii i tradycji badaczki pokażą bogate dziedzictwo  Żydów sefardyjskich w różnych miejscach świecie. Opowiedzą również o różnicach występujących między tradycjami Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich.

Spotkanie organizowane jest przy okazji wystawy edukacyjnej „Złoty wiek Żydów z Al-Andalus", którą można zwiedzać w Instytucie Cervantesa w Krakowie do 15 listopada 2024 r.

Spotkanie w języku polskim, z tłumaczeniem symultanicznym na hiszpański.

Wstęp wolny.

Plakat wydarzenia Sefarad w Instytucie Cervantesa.


Powiązane treści