Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Wystawa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”

Wystawa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”

Biało-szara fasada piętrowego odnowionego budynku Muzeum imienia profesora Stanisława Fischera w Bochni, z czerwonym dachem.

Rynek 20, 32-700 Bochnia

tel. +48 124216842
Data i godzina rozpoczęcia: niedziela, 6 października 2024 15:00
Data i godzina zakończenia: piątek, 25 października 2024 17:00
Organizator: Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18, 31-052 Kraków
W niedzielę 6 października o godz. 15.00 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się otwarcie wystawy „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, przygotowanej przez Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
Zainauguruje ją wykład dr Dagmary Swałtek-Niewińskiej: „W waszych rękach leży często życie lub śmierć ściganego Żyda” – różne postawy Polaków z Bochni i okolicznych miejscowości wobec Zagłady”.
Wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Wystawa przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie Wystawa poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało?
Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa?
Wystawę obejrzeć będzie można do 25 października.
Plakat wystawy „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”

Powiązane treści