Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zalew Chechło

Zalew Chechło

Duży drewniany pomost w kształcie litery U, z lewej ze stopniami prowadzącymi do wody z zaznaczonym bojami obszarem do pływania, stoją na końcu przy wodzie ludzie. Po drugiej stronie pomost z barierkami a na pomoście łączącym te dwa siedzą ludzie i po lewo przy metalowych barierkach i zejściu dodatkowym po schodach stoją rowery, obok śmietnik. Po lewo mała plaża i wysoka, piętrowa, drewniana wieża ratownika. Za nią dwa drzewa. Dalej na około duży akwen wodny. W tle lasy i zabudowania. Niebo pogodne.

42-622 Piła Kościelecka Region turystyczny: Oświęcim i okolice

Piaszczysta plaża, woda, pomosty i natura.To teren dla miłośników przyrody i amatorów sportów wodnych. Infrastruktura, która powstała na terenach atrakcyjnych przyrodniczo, zamienia to miejsce w idealne do wypoczynku i oddechu od miasta. Także dla rodzin z dziećmi.
Ten największy w Trzebini zbiornik wodny leży na skraju Puszczy Dulowskiej. Jego południowa część jest zagospodarowana, latem działa tam strzeżone kąpielisko (płatne). Zaplecze gastronomiczno-noclegowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego, zapewniają ośrodki wypoczynkowe, gwarantujące sprzęt wodny. Są również place zabaw oraz boiska sportowe. Z przyrodniczego punktu widzenia warty obejrzenia jest obszar usytuowany od strony Piły Kościeleckiej. Po obu stronach drogi występują zbiorowiska roślinności wodnej oraz lubiącej stanowiska wilgotne. Dominują tu rośliny błotne: manna mielec, pałka szerokolistna, pałka wąskolistna, trzciny, sity oraz dość rzadkie w tych rejonach jeżogłówki gałęziste. Na powierzchni wody można zaobserwować skupiska rdestnicy pływającej, a na obrzeżach zalewu występuje miejscami roślinność bagienna. Zalew Chechło jako stosunkowo młody zbiornik ma już przy brzegach wykształcony szuwar trzcinowy, co jest zjawiskiem korzystnym dla oczyszczania wody, a na brzegach - szuwar trawiasty z turzycami. Sąsiadujące z zalewem podmokłe łąki są stanowiskiem kilku gatunków roślin storczykowatych, a także mieczyka dachówkowatego i goryczki wąskolistnej. Z roślin chronionych można tu znaleźć kosaćca syberyjskiego i ziemowita jesiennego. Kolorowe, bogate w gatunki roślin kwiatowych łąki nad Zalewem Chechło przyciągają też liczne owady, płazy, gady i ptaki.

Powiązane treści