Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców na Rusnakowej Polanie pod Turbaczem

Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców na Rusnakowej Polanie pod Turbaczem

Drewniana, góralska kaplica na wzniesieniu.

34-400 Nowy Targ Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 503871936
W czasie wędrówki żółtym szlaku turystycznym z Kowańca na Turbacz, warto wstąpić do kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywanej Papieską, Partyzancką lub Pasterską, stojącej na skraju Polany Bukowina, w jej górnej części zwanej Rusnakową Polaną, dwa kilometry poniżej szczytu Turbacza. W kaplicy kazania wielokrotnie wygłaszał ksiądz Józef Tischner. Codziennie od maja do października przy kaplicy odbywają się msze.

W 1979 roku na polanie należącej do Czesława Pajerskiego i z jego inicjatywy, stanęła okazała kaplica upamiętniająca dziewięćsetlecie śmierci świętego Stanisława oraz pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny. Wzniesiono ją w miejscu kapliczki upamiętniającej poległych w Gorcach partyzantów Armii Krajowej z oddziału Józefa Kurasia, pseudonim Ogień oraz zbrodnię katyńską. Kaplicę wielokrotnie niszczono z nakazu władz komunistycznych, dlatego Czesław Pajerski, właściciel Polany Rusnakowej, przepisał ją na Jana Pawła II, a władze nie mogły odebrać kaplicy papieżowi. Tu w 1981 roku narodziła się kontynuowana do dziś tradycja mszy za ojczyznę, odprawianych w gwarze góralskiej przez księdza profesora Józefa Tischnera.

Bogaty wystrój drewnianej, góralskiej kaplicy o zrębowej konstrukcji, pełen jest elementów o symbolice papieskiej, maryjnej, historyczno-patriotycznej i partyzanckiej. Zbudowano ją na planie krzyża Virtuti Militari. Szersze u góry skrzydła belkowanych drzwi przypominają sylwetkę człowieka w sutannie, czyli Jan Paweł II, a zarazem orła. Zamykający je łańcuch symbolizuje Polskę w niewoli. Są tu wizerunki trzech orłów w koronach, nad wejściem z czasów Kazimierza Wielkiego, poza tym z czasów saskich i Drugiej Rzeczpospolitej oraz czwarty bez korony księcia Władysława Hermana, widniejący na hełmach Dywizji Kościuszkowskiej w ZSRR. We wnętrzu znajdują się portrety Jana Pawła II, tablice pamiątkowe poległych żołnierzy IV batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, orzeł w koronie z twarzą papieża, Pieta z krzyżem Grupy Podhalańskiej GOPR, Ostatnia Wieczerza, tablica z napisem pamiątkowym wykonana dla Jana Pawła II przez górali. Pamiątek jest wiele i wciąż przybywają nowe przynoszone przez wiernych i pielgrzymów.

Za granitowym ołtarzem ustawiono, stojącą wcześniej w tym miejscu małą kapliczkę Partyzantów, Matki Bożej Królowej Gorców lub Matki Boże Leśnej. Tatrzański granit ołtarza symbolizuje pojednanie mieszkańców skalnego Podhala i Gorców. Kapliczka to pień świerka zwieńczony daszkiem, opleciony drutem kolczastym symbolizującym zniewoloną Polskę oraz niemieckie obozy i sowieckie łagry. W pień wbite są cztery bagnety: hitlerowski, pruski, radziecki i słowacki. W rozwidleniu pnia na trzy konary stoi figurka Matki Boskiej, która na głowie ma dłoń okupanta i ręce skrępowane sznurem. Na gałęziach wystających ponad daszek wiszą trzy hełmy, dwa polskiej piechoty i kawalerii z 1939 roku oraz angielski spod Monte Cassino.

Obok kaplicy znajdują się ławki, dzwonnica i ołtarz polowy oraz symboliczny grób katyński. Są to trzech betonowe dłonie wystające z ziemi, symbolizujące obozy – Katyń, Ostaszków i Charków.

W Kaplicy odbywają się uroczystości religijne i patriotyczne. Weekendowe msze dla turystów odprawiane są od maja do października. Najbardziej uroczysta jest msza w drugą niedzielę sierpnia, początkowo związana z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Od 1982 roku jest to Święto Ludzi Gór obchodzone pod patronatem Związku Podhalan. W świerkowym lesie nad kaplicą biało-czerwono-żółte znaki wyznaczają drogę krzyżową.


Powiązane treści