Gorce i Beskid Wyspowy – rowerem, pieszo czy na nartach?

Panorama Beskidu Wyspowego, zielone pola, niebieskie niebo i malownicze drzewo.
Rowerzyści, miłośnicy długich, pieszych wędrówek, pasjonaci narciarstwa i snowboardu poczują się tu jak w domu. Latem i wiosną Beskid Wyspowy oraz Gorce czekają na kolarzy, którzy preferują kolarstwo wyczynowe

Rowerzyści, miłośnicy długich, pieszych wędrówek, pasjonaci narciarstwa i snowboardu poczują się tu jak w domu. Latem i wiosną Beskid Wyspowy oraz Gorce czekają na kolarzy, którzy preferują kolarstwo wyczynowe. Mogą oni wybrać trasę wiodącą z Lubomierza na Turbacz, odpoczywając przy tym na przecinających szlak malowniczych polanach – Jaworzynie Kamienickiej i Polanie Gabrowskiej. Inną ciekawą propozycją jest droga, która rozpoczyna się w Mszanie Dolnej i prowadzi przez Turbacz do Rabki.  2017 r. w Kasinie Wielkiej powstał park rowerowy Bike Park Kasina – idealne miejsce zarówno dla dużych, jak i małych cyklistów. Na bardziej doświadczonych sportowców czeka 9 tras o różnych poziomach trudności. Początkującym natomiast właściciele oferują tor przeszkód składający się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek”. Równie atrakcyjny bikepark znajduje się w Kluszkowcach, w którym co roku w maju organizowany jest kilkudniowy Joy Ride Festiwal dla fanów rowerów górskich. Dla miłośników rowerowych wyzwań organizowany jest także MTB 4 Towers, czyli etapowy wyścig rowerowy poprowadzony po trasach Enklawy Aktywnego Wypoczynku w Sercu Gorców. To tutaj znajdziecie najbardziej strome asfaltowe podjazdy w Polsce: Twarogi, Skałkę, Studzionki, a także potoki, piękne widoki z Tatrami w tle, jeziorem Czorsztyńskim i przełomem Dunajca w Tylmanowej. 

Wysokie zapotrzebowanie na energię i endorfiny zaspokoją również zróżnicowane trasy piesze. Beskid Wyspowy i Gorce proponują m.in. dwa ciekawe szlaki niebieskie: Szczawa – Kasina Wielka i dalej w stronę Poznachowic Górnych oraz Przełęcz św. Justa – Limanowa – Kamienica – Kluszkowce. W Ochotnicy Górnej warto polecić atrakcyjną ścieżkę historyczno-przyrodniczą „Dolina Potoku Jaszcze”, związaną z działalnością partyzantów, a także historią katastrofy amerykańskiego bombowca „California Rocket”. Ścieżka prowadzi przez widokowe polany oraz tereny Gorczańskiego Parku Narodowego. Turystom lubiącym długie dystanse polecamy szlaki czerwone: Główny Szlak Beskidzki i Mały Szlak Beskidzki. 

Prawdziwym testem wytrzymałości jest Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT, którego dystans wynosi 100 km, przy czym zakłada on nieprzerwany marsz po górach Beskidu Wyspowego i Gorców – czyli wyzwanie, z którym poradzą sobie tylko wprawieni zawodnicy. Dla miłośników biegów ultra co roku w sierpniu organizowany jest Gorce Ultra Trail – festiwal długodystansowych biegów górskich przez całe pasmo Gorców.

Obok wymienionych wyżej tras polecamy oczywiście zdobywanie szczytów – na spokojnie i bez pośpiechu. Wiele przyjemności gwarantują trasy prowadzące na Śnieżnicę, Lubogoszcz, Ćwilin, Kudłacze, Lubomir, Luboń Wielki, Mogielicę i Turbacz. Do ich grona śmiało możemy dodać drogę na Łopień z Przełęczy Rydza Śmigłego oraz podejście na Jasień z Przełęczy Przysłop. Na Turbaczu, Starych Wierchach, Maciejowej i Luboniu Wielkim czekają na nas schroniska PTTK, oferujące nocleg i smaczne jedzenie.

Zima w górach? Nie ma chyba nic przyjemniejszego – szczególnie dla lubiących sporty zimowe. Wciąż najbardziej popularne pozostaje narciarstwo zjazdowe, dla którego przeznaczone są stoki, takie jak Limanowa-Ski, Laskowa-Kamionna, Kasina-Ski, Koninki, „U Żura” w Chabówce czy Lubomierz-Ski. Rośnie również zainteresowanie skiturami i narciarstwem biegowym, które można uprawiać na szlaku Obidowa – Turbacz oraz na trasach w rejonie góry Mogielica i w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju. Szukających innych pomysłów zachęcamy do wypróbowania rakiet śnieżnych, najlepiej na odpowiednich dla tego sportu szlakach prowadzących na Turbacz. Ponadto dla miłośników biegania co roku w Ochotnicy organizowane są zimowe zawody biegowe Gorce Ultra Trail Winter.