Szlak geoturystyczny - muzea

Gabloty z kamieniami.
Skały, minerały, skamieniałości, kopaliny, a także meteoryty - to czeka na Was w muzeach geologicznych. Dowiecie się przy okazji wiele o budowie geologicznej okolic i zagadnieniach tektonicznych.

Małopolska bez atrakcji geologicznych jest niczym najlepsza potrawa pozbawiona przypraw nadających jej ostateczny smak. Właśnie dzięki nim wiadomo, że kolejna jej konsumpcja będzie przyjemnością. Aby jednak je odnaleźć, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Początkowo łatwo się zagubić w ogromie procesów (składników), nie za bardzo wiadomo, który za co jest odpowiedzialny. Z pomocą przychodzą jednak muzea geologiczne. Otwierają one bowiem bramy do nieznanego wcześniej świata, rzeczywistość – mimo iż ta sama – zmieni się nie do poznania. Mijane po drodze nieme skały zaczną przemawiać, szum przepływającej wody stanie się zrozumiały, a oglądane w gablotach okazy zaczną wskazywać drogę do miejsc, z których pochodzą.

Wspaniałą kolekcją zbiorów geologicznych mogą się poszczycić dwie krakowskie uczelnie – Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Jagielloński, Chrzanów, a także Olkusz. W Rudnie znajdziecie kolekcję Agatów. Budowę Tatr poznacie w tatrzańskim lapidarium przy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.Kto wie czy chwila poświęcona na ich poznanie nie będzie początkiem nowego (może starego?) zainteresowania? Zalążkiem do pasji – odskoczni od szarej rzeczywistości?

Multimedia