Szlak Powstania Styczniowego

Pałac w Książu Wielkim, murowany dwupiętrowy budynek, biała fasada, wieża od strony frontowej
Powstanie styczniowe to najtragiczniejsze z polskich powstań rozpoczęło się w styczniu 1863 roku, a ostatnich ujętych z bronią powstańców stracono na rynku w Sokołowie Podlaskim dnia 29 maja 1865 roku. Przeszło dwa lata Polska, Litwa oraz Ruś walczyły z rosyjskim zaborcą. Już dziś możemy zgłębić swoją wiedzę na temat powstania dzięki powstaniu Szlaku Powstania Styczniowego.
Prace nad pierwszą z tematycznych tras - Małopolskim Szlakiem Powstania Styczniowego - rozpoczęły się w 2013 r., w 150. rocznicę powstania styczniowego. Celem utworzenia szlaku było nie tylko uczczenie kolejnej rocznicy powstania, ale przede wszystkim kultywowanie pamięci o tym ważnym wydarzeniu, pogłębianie wiedzy historycznej oraz aktywizacja turystyczna północnej Małopolski.

Małopolski Szlak Powstania Styczniowego obejmuje 23 gminy, na terenie których powstaną trasy dla różnego typu aktywności - piesze, rowerowe, dla zmotoryzowanych oraz jeździeckie, o których informować będą tablice informacyjne.

Serdecznie zapraszamy Państwa na stronę internetową szlaku, która jest obszernym źródłem wiedzy na temat powstania na terenie Małopolski oraz kalendarium imprez związanych z tym wydarzeniem na terenie naszego województwa. 
 

Z okazji 150. rocznicy tego krwawego, zakończonego fiaskiem zrywu niepodległościowego, proponujemy Państwu podróż poprzez miejsca pamiętające tamte wydarzenia na terenach współczesnej Małopolski. W aplikacji znajdziecie Państwo materiały wideo, pliki audio, zdjęcia oraz szczegółowe opisy miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym. Aplikacja działa w trybie offline.

    

Aplikację można ściągnąć z: Google Play, Apple AppStore oraz Windows Phone

Aplikacja zrealizowana została przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.