Facebook link

Artystyczna Zagroda Poręba Spytkowska - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Artystyczna Zagroda Poręba Spytkowska

Artystyczna Zagroda Poręba Spytkowska

Duży piętrowy dom z charakterystycznymi schodami zewnętrznymi
Bocheńska 170, 32-800 Poręba Spytkowska Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 146866098
tel. +48 668364759
„Artystyczna Zagroda” to czynne gospodarstwo rolno – ekologiczne, w którym hodowane są owce, króliki, drób. Wokół domu znajduje się ziołowo – warzywny ogród z zaciszną altanką i miejscem na ognisko.

Gospodyni to pasjonatka zielarstwa i rękodzielnictwa. W swoim ogrodzie uprawia niemal wszystkie znane zioła. Posiada rozległą wiedzę na temat uprawy, suszenia, właściwości i zastosowania ziół w kuchni i medycynie niekonwencjonalnej, którą chętnie dzieli się z Gośćmi podczas warsztatów edukacyjnych. Opracowuje olejki ziołowe, będące bazą do wyrobu mydełek, kremów i świec, a z suszonych ziół komponuje zdrowotne i smakowe herbatki oraz nalewki.

W dawnej Galicji, bibułkarstwo nieodłącznie towarzyszyło życiu jej mieszkańców, kwiatami z bibuły ozdabiano wnętrza chat, kapliczki, przystrajano zwierzęta i wozy podczas świąt i wesel. Tradycje te prezentowane są podczas organizowanych warsztatów z rękodzieła artystycznego, m.in. bibułkarstwa, wyrobów ze sznurka, filcu, decoupage czy wyrobu lalek słowiańskich. Jako członek zespołu ludowego „Porębianie”, Gospodyni organizuje spotkania z folklorem Krakowiaków Wschodnich, opowiadając o tradycjach i zwyczajach regionu.

Kuchnia oparta jest na ekologicznych produktach z własnego gospodarstwa. Podaje się tu napoje ziołowe i naturalne soki (z białego bzu, lipy, brzozy), pieczony chleb z szałwią czy lawendą, kapuśniaczki orkiszowe, pasty serowo – ziołowe i wiele innych regionalnych specjałów.

Gospodarstwo zdobyło liczne regionalne nagrody i wyróżnienia m.in: „Gospodarstwo Przyjazne Środowisku”, „Mój Piękny Ogród”, „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”, „Gospodarstwo Piękne i Bezpieczne”.

OFERTA ZIOŁOWA
W ogródku ziołowo-warzywnym uprawiane są: lawenda, nagietek, macierzanka, dziurawiec, krwawnik, bazylia, różne gatunki mięty, majeranek, rozmaryn, szałwia, melisa, babka lancetowata, przywrotnik, tasznik, wrotycz, arcydzięgiel lekarski, rumianek, trawa
żubrówka i żywokost.

Specjalność Gospodarzy
Napoje ziołowe i soki, Miody z mniszka lekarskiego, białego bzu, Nalewki z melisy, Kąpiele ziołowe, Zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej, Saszetki ziołowe z horoskopem, Potrawy regionalne: Chleb z szałwią i lawendą, Ryby w ziołach, Tarta orkiszowa ze szpinakiem i ziołami, Pasty serowo-ziołowe.

Gospodarstwo przyjmuje grupy 15-25 osób dzieci, seniorów na warsztaty tematyczne z zakresu ziół, rękodzielnictwa oraz kuchni regionalnej.

„Kwiaty zaczarowane w bibule”

Pobyt w „Artystycznej Zagrodzie”, to niezapomniane spotkanie z rękodziełem ludowym poprzez uczestnictwo w organizowanych warsztatach:

  • bibułkarskich, pn. „Zaczarowana łąka”. To pokaz wytwarzania kwiatów z bibuły: chabrów, rumianków, maków, róż i piwonii oraz tworzenia z nich wyjątkowo pięknych kompozycji kwiatowych. Uczestnicy poznają historię bibułkarstwa, następnie sami wykonują kwiaty i kompozycje kwiatowe, wplecione tematycznie w pory roku: palmy, wianki świętojańskie, wiązanki zielne, wianki na głowę, koszyczki, itp.. Każda wykonana praca pozostaje własnością uczestnika zajęć.
  • wyrobu lalek słowianek tzw. motanek, wywodzących się z wielowiekowej tradycji ludowej. Tworzono je, by wspierać dobre, radosne myśli. Rytuał tworzenia lalek zakłada używanie tylko naturalnych materiałów – tkanin, wełny, ziół. Lalkę robi się ręcznie, bez igieł, bez przeszyć, ze skrawków materiałów, tasiemek, włóczki, które mocowane są wyłącznie poprzez wiązanie. Podczas warsztatów Goście pracują indywidualnie, wykazując się własną intuicją i pomysłowością – wykonują lalkę dla siebie.
  • W „Artystycznej Zagrodzie" można wziąć udział także w warsztatach tworzenia ozdób ze sznurka, decoupage'u czy cardmakingu.

Artystyczna Zagroda” należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Istnieje możliwość opracowania indywidualnych programów warsztatów w zależności od zainteresowań uczestników (wyplatanie wianków na drzwi, makram ze sznurka, decoupage, filcowania). „Artystyczna Zagroda" chętnie przyjmuje grupy zorganizowane na kilkugodzinne warsztaty. Program zajęć dostosowany jest do oczekiwań grupy.