Facebook link

Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie Nowy Sącz - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie Nowy Sącz

Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie Nowy Sącz

Pokój umeblowany zabytkowymi meblami, utrzymany w staromieszczańskim stylu. Galeria Marii Ritter i Starych Wnętrz Mieszczańskich w Nowym Sączu
Rynek 2, 33-300 Nowy Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184420442
Marię Ritter nazywano sądecką kapłanką sztuki. To właśnie w rodzinnym domu tej artystki, na obrazach których niejednokrotnie pojawiał się Nowy Sącz, można podziwiać jej prace, a także poczuć atmosferę mieszczańskich wnętrz starej kamienicy.
Zabytkowa kamienica Ritterów z przełomu XVIII i XIX wieku jest miejsce, w którym można odbyć podróż do świata sztuki, ale też do przeszłości. Galeria Marii Ritter zajmuje cztery pomieszczenia na pierwszym piętrze. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się monograficzna wystawa obrazów wybitnej sądeckiej malarki Marii Ritterówny oraz oryginalne elementy wyposażenia jej pracowni (materiały warsztatowe). Narożny salon, tak zwany "zielony", ma charakter XIX-wiecznego wnętrza biedermeierowskiego, dwudziestowieczne są w nim tylko portrety pędzla Ritterówny. Następny biały salonik wprowadza w atmosferę dawnych mieszkań. Wyposażony jest w lekkie meble, sprzęty oraz obrazy, między innymi płótna Feliksa Hanusza - jednego z pierwszych sądeckich malarzy z wykształceniem akademickim. Ekspozycję zamyka sypialnia w stylu Ludwika Filipa z wiedeńskimi portretami dziadków malarki - Feliksa i Józefy Ritterów. Do urządzenia wnętrz wykorzystano wiele pamiątek rodzinnych i eksponatów pochodzących z tej kamienicy oraz innych nowosądeckich domów.