Facebook link

Gościnna Chata Wysowa Zdrój - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Gościnna Chata Wysowa Zdrój

Gościnna Chata Wysowa Zdrój

Drewniany budynek z dachem krytym gontem. Przed nim niewielki ogródek i tablica z napisem Karczma Regionalna Gościnna Chata.
Wysowa-Zdrój 63, 38-316 Wysowa-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 782976478
Karczma regionalna w Wysowej-Zdroju w Beskidzie Niskim, pięknie położona jest w magicznej „Krainie Łagodności”, jak nazywa się ten zakątek regionu.
Karczma powstała w 2001 r. według autorskiego pomysłu Ireny i Romana Sulicz. Na karczmę wybrano drewniany budynek z 1918 r. Pomysłodawcy zanim przystąpili do remontu spędzili wiele godzin w różnych skansenach i starych zagrodach, a także studiując literaturę poświęconą Łemkom. W efekcie powstała niepowtarzalna karczma stylizowana na dawną chatę łemkowską ze starym piecem opalanym drewnem (w którym piecze się chleb i wędzi wędliny), zabytkowymi eksponatami, a także starymi narzędziami i sprzętem rolniczym. Karczmę otaczają drewniane rzeźby oraz drzewa owocowe. W 2010 r. karczma została poszerzona o dwie sale: w stylu dworku oraz starej winiarni. Karczma „Gościnna Chata” to ciche i spokojne miejsce, w którym serwowane są przysmaki kuchni łemkowskiej oraz tradycyjne dania oparte na starych przepisach. Wszystkie dania przygotowywane są na świeżo i zawierają produkty przygotowywane w Karczmie, np.: kiszona kapusta, kiszone ogórki, marynaty, powidła. Używane tu są tylko naturalne przyprawy i zioła. Gościom podawany jest chleb pieczony karczmie, a sery, śmietana i masło pochodzą z okolicznych gospodarstw.