Facebook link

Koronkarnia Bobowa - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Koronkarnia Bobowa

Koronkarnia Bobowa

Koronczarka przy pracy, warsztat ustawiony przed domem w ogrodzie
Grunwaldzka 48, Bobowa Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 183514068
tel. +48 508256631
Bobowa to urokliwe miasteczko na Pogórzu Ciężkowicko – Rożnowskim, do którego odwiedzenia zachęcają malownicze krajobrazy i bogactwo kulturowe. W samym sercu miasta, obok zabytkowego gotyckiego kościoła z drugiej połowy XV wieku, synagogi żydowskiej, czy dworu Długoszowskich, znajduje się pomnik koronczarki pieszczotliwie nazywany Zosią.

Bobowa słynie z pięknej rękodzielniczej tradycji wyrobu koronki klockowej. Nazwa „koronka klockowa” pochodzi od narzędzi pracy, drewnianych klocków, na które nawija się nici i wykonuje koronki na wałku wypchanym słomą lub sianem. Jest to zajęcie wymagające cierpliwości, lecz bogactwo wzorów i oryginalnych kompozycji sprawiają, że rękodzieło to jest nadal kultywowane. Bobowa uznawana jest za „stolicę koronki klockowej”. Organizowany jest tu corocznie na początku września Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, będący miejscem spotkań i wymiany doświadczeń koronczarek z całej Europy.

„Koronkarnia” jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, w którym kontynuowana jest tradycja wyrobu koronek klockowych. Możemy tu zapoznać się z warsztatem pracy, historią koronki klockowej w Polsce i na świecie, odkryć tajniki wyrabiania tego unikalnego rękodzieła. Gospodyni – pasjonatka tej sztuki – w swoim dorobku posiada wiele nagród i wyróżnień. Kilkukrotnie zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Koronek Klockowych w Bobowej, ma również tytuł najszybszej koronczarki, zdobyty w Raumie w Finlandii w 2017 roku. Przekazuje swoją wiedzę o koronce klockowej, tworzy wzory, rekonstruuje koronki historyczne, projektuje i wykonuje koronkową biżuterię. Od lat sławi polską koronkę klockową na międzynarodowych festiwalach m.in. w Hiszpanii, Francji, Portugalii, Rosji, Finlandii, we Włoszech i Słowacji.

Wokół domu znajduje się duży ogród wraz z altaną, grillem i miejscem na ognisko. Goście znajdą tu domową kuchnię, opartą na ekologicznych warzywach z przydomowego ogrodu. Posiłki są przygotowywane przez Gospodarzy według gustu i smaku Gości. Znajomość języków obcych: angielski.

„Koronkowa przygoda, czyli zabawmy się w te klocki”

W gospodarstwie „Koronkarnia” poznamy historię powstania koronki klockowej, warsztat pracy oraz tajniki wyrabiania tego unikalnego rękodzieła. Usłyszymy ciekawostki z koronkowego świata, zobaczymy co można wyczarować klockując na wałku lub poduszce. Gospodyni zapewnia, że nawet laik może nauczyć się tej trudnej sztuki w ciągu kilkudniowego pobytu w jej gospodarstwie. Dowiemy się jak wykonać płócienko, siekankę, pikotki i girlandkę. Każdy z uczestników warsztatów wykona własnoręcznie ozdobę świąteczną, bransoletkę lub zakładkę do książki.

W ramach 8-dniowego pobytu Gospodyni zapewnia dodatkowe atrakcje:

  • indywidualne warsztaty koronkarskie (4 godz. dziennie od poniedziałku do soboty),
  • barwne opowieści o koronce klockowej w Polsce i na świecie,
  • zwiedzanie wystawy koronki klockowej,
  • wycieczka piesza z Gospodarzami po okolicy. Pobyty weekendowe – w cenie 350 PLN (od kolacji w piątek do obiadu w niedzielę). W ramach pobytu Gospodyni zapewnia dodatkowe atrakcje:
  • indywidualne warsztaty koronkarskie (10 godz.),
  • opowieści o koronce klockowej w Polsce i na świecie.