Facebook link

Kościół świętego Krzyża Siedliska - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół świętego Krzyża Siedliska

Kościół świętego Krzyża Siedliska

Kościół murowany, niewielki z kamienno-drewniana wieżą, wokół ładnie uporządkowany teren zielony.
ul. Partyzantów 54, 32-200 Miechów Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 786856160
Kościół zbudowali Bożogrobcy Miechowscy czyli Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie, na przełomie XV i XVI wieku. Dawniej w Wielki Piątek z kościoła klasztornego w Miechowie wyruszała procesja drogi krzyżowej do kościoła w Siedliskach. Po kasacie zakonu tradycja zanikła, dziś Bożogrobowcy powoli przywracają stare wielkanocne zwyczaje.

Kościół, nazywany też kaplicą, należy do parafii Grobu Bożego w Miechowie.

To gotycka świątynia murowana z kamienia, otynkowana, oszkarpowana, składająca się z nawy i niewydrębnionego prezbiterium nakrytych dwuspadowym dachem. W XVII lub XVIII wieku wymurowano kamienną kruchtę z wejściem do kościoła przez ostrołukowy portal, a nad nią wzniesiono drewnianą wieżę-dzwonnicę krytą gontowym dachem. W latach 70. XX wieku do prezbiterium dobudowano zakrystię, zmieniono pokrycie dachu głównego z gontów na miedzianą blachę. Wejście w bocznej ścianie to gotycki, ostrołukowy, profilowany portal z ciosów kamiennych, okna są wąskie i ostrołukowe.

Wnętrze kryje drewniany strop malowany w herby dostojników kościoła. Barokowy jest ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i rzeźbiona ambona. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźbiony krucyfiks i figury świętych oraz obrazy malowane na deskach. Przy wejściu umieszczono epitafium dobrodziejki kościoła Anny z Wejssów Godefroy z 1845 roku.

Dawniej teren przykościelny otaczał mur, z którego zachowała się ceglana brama z 1882 roku, z fragmentami starszej z 1654 roku. Niedaleko na łąkach bije cudowne źródło, którego woda poprawia wzrok.