Facebook link

Dworek Białoprądnicki Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dworek Białoprądnicki Kraków

Dworek Białoprądnicki Kraków

Dworek o białych ścianach, łamanym dachu i kolumnowym portykiem.
ul. Papiernicza 2, 31-221 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124204950
tel. +48 664490618
W czasie Insurekcji Kościuszkowskiej na terenie Białego Prądnika gromadziły się oddziały powstańcze. Dziś, otoczy parkiem imienia Tadeusza Kościuszki biały dworek o niezwykłej przeszłości, dawniej jedna z piękniejszych podkrakowskich rezydencji, jest Centrum Kultury.

Z dworkiem związane są wybitne postacie polskiej kultury i historii, bywali tu Jan Kochanowski i Mikołaj Rej, Łukasz Górnicki opisał go w dramacie „Dworzanin Polski”, malowali tu Jacek Malczewski, Olga Boznańska, Tetmajerowie i Wojciech Kossak. W ogrodzie pod jaworem, później nazwanym jego imieniem, odpoczywał Tadeusz Kościuszko.

Imponujący, renesansowy pałac w latach 1546–1548 wzniósł biskup krakowski Samuel Maciejowski. Był to murowany dwór w typie włoskiej willi na rzucie prostokąta, dwupiętrowy, podpiwniczony, z loggią od frontu. W latach 1550–1560 rozbudowano go i otoczono murem kurtynowym z narożnymi półbasztami.

W czasie potopu szwedzkiego rezydencja spłonęła, odbudowano ją w latach 1665–1669. W 1676 roku wyruszył stąd orszak koronacyjny Jana III Sobieskiego. W latach 20. XVIII wieku stanęły dwie oficyny. W latach 1746–1758 zabudowo arkady loggii, założono dach mansardowy, zbudowano oranżerię, austerię, kuźnię, browar, młyn, piętrowe oficyny połączono z pałacem dwukondygnacyjnymi gankami z przejściami do ogrodu. Tak powstał największy w Krakowie późnobarokowy zespół pałacowo-ogrodowy w stylu francuskim z dwoma dziedzińcami, pałacem i ogrodem kwaterowym, projektu Franciszeka Placidiego i Jakuba Fontany.

Podczas konfederacji barskiej pałac uszkodziły wojska moskiewskie, pod koniec XVIII wieku był w złym stanie. W 1796 roku władze austriackie skonfiskowały posiadłość. Remonty w latach 1815–1829 zmniejszyły pałac do parterowego dworu. W połowie XIX wieku podzielono posiadłość, w XX wieku rozebrano oficyny, wyburzono galerie, zlikwidowano ogród. W latach 50. XX wieku zniszczony zespół przejęto na cele kulturalne i remontowano od 1973 roku.

Dziś w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” przenikają się sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura, powstają unikalne projekty, a wszystko z aktywną miejscową społecznością rozbudzoną artystycznie i współtworzącą kulturalną ofertę.